AMERİKA BİRLEŞİK DEVLERLERİNDE GAYRİMENKUL ALIM SATIM ,YAŞAM ,EĞİTİM


Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri kısaca ABD, elli eyalet ve bir federal bölgeden oluşan bir federal anayasal cumhuriyettir. Ülkenin çoğu, Kuzey Amerika'nın ortasında, Büyük Okyanus ve Atlas Okyanusu'nun arasında bulunmaktadır. Bu ülkenin vatandaşlarına Amerikalı veya Amerikan denir. Kuzeyinde Kanada, güneyinde ise Meksika ile sınırı bulunur. Alaska bölgesi, kıtanın kuzeybatısında bulunarak doğusunda Kanada ve batısında Bering Boğazı'nın öbür tarafında bulunan Rusya'nın arasında bulunmaktadır. Hawaii eyaleti, Büyük Okyanus'un ortasında bulunan bir takımadadır. Ayrıca Karayipler ve Büyük Okyanus'ta bulunan denizaşırı topraklara sahiptir. Resmî kuruluş tarihi 4 Temmuz 1776'dır. Doğuda Atlas Okyanusu'ndan, batıda Büyük Okyanus'a kadar 4.500 km genişliğindedir. Alaska ve Hawaii'yi de içine alan Amerika Birleşik Devletleri'nin 9 milyon kilometrekareden fazla yüzölçümü vardır. Hawaii ise, Büyük Okyanus'ta olup, kıta üzerindeki Amerika Birleşik Devletleri'nden 3.200 kilometre uzaklıktadır. Bu kadar büyük bir kıtada yerleşik olan Amerika Birleşik Devletleri’nde doğal olarak çok uç iklimler barınmaktadır. New England ve New York’tan Chicago ve Ortadoğu Amerika’nın büyük bölümünde, sıcaklıklar kışın sıfırın altında, yazın ise 90 Fahrenheit (32,22 Santigrat)’ta seyretmektedir. Güney ve Güneybatı bölgesinde daha sıcak bir hava vardır. 

Yaşam

Çok renkli bir yapıya sahip olan Amerikan kültürü bir çok milletten oluşmaktadır. Farklı ülkelerden gelen yaklaşık 290 milyon insanın yaşadığını düşünürsek, kültürün ve etnik kökenin ne kadar çeşitli olduğu hakkında bir fikrimiz oluşabilir. Çok karakteristik örf ve adetleri yoktur, alışkanlıklar hayatlarında büyük bir yer tutar. Amerikalılar fıkır fıkırdır, her fırsatta seyahat etmeyi severler. Trenlere, otobüslere, uçaklara doluşurlar ve gezerler. Sırtlarında çantalarıyla dağlara, deniz kıyılarına veya ulusal parklara uzun yürüyüşlere çıkan Amerikalıların sayısı oldukça fazladır. Amerika’da yaşam çok hızlıdır, yoğundur, tempoludur. Bu yüzden herkes koşuşturur ve dakik olmak önemlidir. Açık sözlü olmaları size kaba ve kırıcı gelebilir. Bu durumu kesinlikle kişisel olarak algılamamalısınız. Rahatsız oldukları durumları size çekinmeden söyleyeceklerdir. Genelde yardımseverlerdir. Sizlere çalışma ortamında yardımcı olmak eğiliminde olurlar ancak bu sizi yönlendirmek şeklindedir. Bireysel vurgulu kimliğin hakim olduğu bu kültürde bazı durumları garipseyebilirsiniz. Ülkenizden işvereninize götüreceğiniz ufacık bir hediye bile onlar için çok memnuniyet ve şaşkınlığa sebep olabilir. 

Ekonomi ve Çalışma Hayatı

Amerika, çok yumuşak bir iklim ve bol verimli topraklara sahiptir. Amerika kıtası üzerindeki toprakların % 47 si tarıma elverişli arazidir. 152 milyon hektar arazi ekilmekte ve 560 milyon hektar arazi de mera olarak kullanılmaktadır. Başlıca tarım ürünleri mısır, buğday, pamuk, tütün ve meyvedir. Amerika, en büyük balık üreticisi ülkeler arasında yer alır. Tahminen 250.000 balıkçı vardır. Tutulan balığın yarısından fazlası insan gıdası, geri kalanı hayvan maması olarak veya endüstri ve ihraç için balık yağı çıkarmada kullanılır. 20 milyon kadar Amerikalı imalat işlerinde çalışır. Bunlardan yaklaşık beş milyonu elektrikli gereçler ve ulaşım araçları dışında kalan makine imalatı ile uğraşır. Her birinde bir milyondan fazla işçinin çalıştığı diğer endüstri bölümleri arasında gıdaların işlenmesi (konserve vb.), giyim, madeni eşya, elektrikli makinalar, tahta işleri ve mobilya, dokumacılık, matbaacılık, yayıncılık ve kağıtçılık vardır. Amerika Birleşik Devletleri ekonomik yönden dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birisi durumundadır. Üretim ve tüketimin üst düzeyde olması ABD' yi iş olanakları bakımından zengin bir ülke konumuna getirmektedir. Çalıştığınız iş alanında çalışan çok fazla Amerikalı yoksa ihtiyacı karşılamak için şirketler bu açığı yabancı uyruklu insanlarla kapatmak isteyebilir. Her yıl değişik ülkelerden gelen birçok göçmen Amerika' daki sınırsız iş imkanlarından faydalanmaya çalışmaktadır. ABD'de işverenler tüm çalışanlarının çalışma izinlerinin olup olmadığını kontrol etmek zorundadırlar. ABD vatandaşı ya da Green Card sahibi değilseniz, ABD'de çalışabildiğinizi kanıtlamak için "Employment Authorization Document" (EAD) yani Çalışma İzni'ne başvurmanız gerekebilir. Eğer ABD'de çalışma izniniz ya da Green Card' ınız yoksa size iş sağlayacak firma sizin adınıza geçici H-1 çalışma vizesine müracaat etmek durumunda kalacaktır.

Eğitim

Yurtdışında Üniversite Eğitimi denilince Amerika’nın akla ilk gelen ülke olması tesadüf değildir. Belki en iyi eğitimi almak istiyorsunuz belki de İngilizcenizi mükemmel düzeye getirip kariyer çalışmalarınıza hız vererek alanınızdaki profesyonellerle çalışmak istiyorsunuz. Sebebiniz her ne olursa olsun, Amerika, dünyanın en çok tercih edilen prestijli eğitim lokasyonlarından biridir ve eğitim standartları oldukça yüksektir. Amerika Birleşik Devletleri'nde eğitim genel olarak devlet tarafından sağlanır. İlk ve orta dereceli okullarda devam mecburiyeti vardır. ABD' deki eğitim sistemi, Türkiye' deki eğitim sistemi gibi merkezi değildir. İlk ve orta öğretim müfredatların ana standartları U.S Department of Education ( ABD Eğitim Bakanlığı ) tarafından belirlenir, fakat her eyalet hatta şehir kendi müfredat ve hedeflerini belirler. Okula başlama ve bitirme yaşları eyalete göre değişir. ABD'deki öğrenciler için kolej veya üniversite dışında part-time işte çalışmak gelir sağlamanın en yaygın yoludur. Fakat ABD'de öğrenci vizesi ile bulunan öğrencilere akademik çalışmalarının ilk senesini başarılı olarak bitirene kadar kampüs dışında çalışma izni verilmemektedir. Uluslararası öğrenciler genellikle kampus içerisinde çalışabilmektedir. Ayrıca her yabancı öğrenciye mezuniyet sonrası, ekstra 1 yıl çalışma ve oturum izni verilir. Bu sayede ülkenin lider şirketlerinden birinde çalışma fırsatına sahip olabilirsiniz.

ABD Gayrimenkul Alım-Satım Süreci

ABD’de gayrimenkul sahibi olmak isteyen bir kişi tapu araştırma ve sigortası için %0.5-1 arası, tapu tescili için %0.2-0.5, avukat masrafları için %0.5-1 arası, toplamda %1.2-2.5 arası bir bedel ödemesi gerekmektedir. Gayrimenkul satın alımında ön satış sözleşmesi imzalanarak oranında kaparo ödenir. Alım-satım işlemi 30-45 gün sürmektedir. Oturma izni veya green card sahibi olamzsınız fakat vizede sağlamış olduğu kolaylıklardan yararlanabilirsiniz. 500,000 Dolar ve üzerindeki gayrimenkul alımlarında 3 yıllık oturma iznine sahip olursunuz.