Avrupa Birliği ve NATO Üyesi Hırvatistan'da Gayrimenkul Alım-Satım Prosedürleri, Yaşam, Eğitim ve Emlak Sektörüyle İlgili Bilmek İstedikleriniz:


Hırvatistan

Hırvatistan Balkan Yarımadasının kuzeybatısında yer alan nispeten yeni sayılabilecek Avrupa devletlerinden biridir. Hırvatistan Cumhuriyeti Güneydoğu Avrupa'da, Balkan Yarımadası'nın kuzeybatısında yer alan bir ülkedir. Komşuları kuzeyde Slovenya, kuzeydoğuda Macaristan, doğuda Sırbistan, güneydoğuda Bosna-Hersek ve güneyde Karadağ'dır. Batısında Adriyatik Denizi'ne kıyısı vardır. Avrupa Birliği ve NATO üyesidir. Ülke toprakları; Dalmaçya, Birinci Dünya Savaşı öncesinde Avusturya toprağı olan Istria'nın büyük bölümü ve eskiden Macaristan'a ait olan Slovenya topraklarını içine alır. Doğuda Tuna, Drova ve Sava ırmakları arasında kalan verimli ovalardan başlayıp, batıda Adriya Denizi boyunca Karadağ'a kadar bir hilal şeklinde uzanır. Dinar Alpleri güneybatı topraklarını engebelendirir. Dalmaçya kıyıları açıklarında kıyıya paralel birçok ada vardır. Istria Yarımadası ile Dalmaçya kıyılarında Akdeniz iklimi hüküm sürer. Buralarda yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. İç kesimler ve dağlık bölgelerde iklim daha serttir. Ülke topraklarının % 37'si ormanlarla kaplıdır. Kıyı bölgesinde yaygın olarak maki örtüsü görülür. Ormanlarda çok çeşitli yabanî hayvan yaşar. 

Yaşam

Nüfûsu yaklaşık 4.555.000 olan Hırvatistan'ın yüzölçümü 56.538 km2'dir. Nüfus yoğunluğu 85'tir. Hırvatlar ülke nüfûsunun % 75'ini meydana getirir. Sırplar ise % 12'sini teşkil eder. Halkın yaklaşık % 77'si Katoliktir. Nüfûsun % 51'i şehirlerde yaşar. Başkent Zagrep dışında başlıca şehirleri Rijeka, Fiume, Zadar, Sibenik, Dubrovnik'tir. Eğitim gelişmiş olup, çok yaygındır. Okur-yazar oranı % 99.4 civarındadır. En önemli yüksek öğretim kurumu Zagrep Üniversitesidir. Nüfusun çoğunluğu Hırvat'tır. Nüfus içindeki azınlıklar genellikle eski Yugoslavya devletlerinden gelenlerdir. En büyük 2. etnik grup Sırplardır. Din olarak yüzdeler; Katolik'leri 87.8%, Ortodoks 4.4%, Müslüman %1.3, Protestan %0.4, diğer .8. Ülkede %96 Hırvatça konuşulur. Okuma yazma bilenlerin oranı %97 olup erkeklerde okur-yazarlık %99'dur.

Ülkenin özellikle Adriyatik kıyılarında hüküm süren Akdeniz iklimi dolayısıyla bu sahil şeridi yaz turizmine elverişlidir. Hırvatistan mutfağı, ülkede etkin olan iki iklimin etkisine göre şekillenmiştir. Akdeniz ikliminin etkin olduğu yerlerde balık ve sebze (özellikle roka ve Dalmaçya lahanası), kara ikliminin etkin olduğu bölgelerde ise daha çok et yemekleri yaygındır. Ülkenin pek çok yerinde şebeke suyu temiz ve içilebilirdir. Hatta bu konuda dünyada ilk 5 içinde yer alır. Ancak yine de ambalajlı suyu tercih edebilirsiniz. İnsanların oldukça yardımsever olduğu ülkede, özellikle büyük şehirlerde İngilizce bilen insan bulmak hiç de zor değildir. Hırvatistan, Akdeniz'in en güzel sahillerinden birine sahip olmasıyla ünlüdür. Binlerce km'lik koy ve körfezlerle şekillenen sahili ve bu sahil boyunca yer alan 1000' i aşkın ada, her yıl dünyanın dört bir yanından on binlerce turistin bu ülkeye akın etmesinin en önemli sebebidir.

Ekonomi

Hırvatistan ekonomisi tarım ve sanayiye dayalıdır. Ekonomisi İkinci Dünya Savaşı öncesine kadar tarım ve sığır besiciliğine dayanırken, savaş sonrası, sanayi hızla gelişti. Ülkenin çeşitli yerlerinde çıkarılan petrol işletilmektedir. Başkent Zagreb önemli sanayi merkezidir. Varazdin ve Karlovak'ta dokuma, Petrinija ve Koprivnica'da besin, Sisak'ta demir-çelik, Kutina'da kimya sanayileri gelişmiştir. Geniş ovalardan meydana gelen Slovenya büyük tarım sanayi kombinalarını kapsayan zengin bir tarım bölgesidir. Gemi taşımacılığı ve turizm önemli gelir kaynaklarındandır.

Hırvatistan'da turizm hizmet sektörünün büyük bölümünü oluşturur ve Hırvatistan gelirlerinin yaklaşık %20'sini oluşturur. Turizm endüstrisi gelirleri 2015 yılı için 7.6 milyar € olarak tahmin edilmektedir. Bu pozitif etki Hırvatistan'ın perakende sektörü, endüstri malı satışları ve mevsimlik işçilik gibi alanlardaki gelişmiş iş hacminin oluşmasına katkı sağlar. Turizm endüstrisi ülkenin dış ticaret açığının kapanmasına büyük katkı sağladığı için dış satım olarak değerlendirilir. Hırvatistan Bağımsızlık Savaşı'nın bitmesinden sonra ülkeye gelen turist sayısı 10 milyona yükselerek dört kata yakın bir artış göstermiştir. Hırvatistan'daki turistlerin çoğu Hırvat turistler ve bir o kadar Alman, Sloven, Avusturyalı ve Çek'tir. Ülkeye gelen turistlerin kalış süresi ortalaması 4.9 gündür.

Eğitim

Hırvatistan'da okuryazarlık oranı %98.1'dir. Ağustos 2010'da Newsweek tarafından yayınlanan farklı ülkelerde yaşam kalitesi adlı araştırmaya göre, Hırvatistan'ın eğitim sistemi araştırmaya dahil ülkeler arasında 22.dir. Hırvatistan'da ilkokul eğitimi 6-7 yaşlarında başlar ve 8 yıl devam eder. 2007 yılında çıkarılan bir yasayla parasız, zorunlu olmayan eğitim süresi 18 yaşına kadar yükseltilmiştir. Zorunlu eğitim 8 yıldan oluşur. İlkokuldan sonra öğrenciler gymnasium ya da meslek eğitimi veren liselere giderler. 2010 yılı istatistiklerine göre ülkede 2131 ilkokul ve 713 lise vardır. İlkokul ve lise eğitimini tanınmış azınlık dilleri olan Çekçe, Macarca, İtalyanca, Sırpça ve Almanca alma imkanı vardır.

Ülkede 8 üniversite vardır. Bunlar: Zagreb Üniversitesi, Split Üniversitesi, Rijeka Üniversitesi, Osijek Üniversitesi, Zadar Üniversitesi, Dubrovnik Üniversitesi, Uluslararası Dubrovnik Üniversitesi ve Pula Üniversitesi'dir. Ülkenin ilk üniversitesi 1396'da kurulan Zadar Üniversitesidir. 1807 yılına kadar eğitim veren üniversitenin 2002'de yeniden açılmasına kadar diğer eğitim kurumları en eski üniversite statüsünü Zadar'dan aldı. 1669'da kurulan Zagreb Üniversitesi, Güneydoğu Avrupa'da eğitimine ara vermeden devam eden en eski üniversitedir. Bunlar dışında ülkede 11 politeknik ve 19'u özel olan 23 yüksekokul vardır. Ülkede 145 bin öğrencinin eğitim gördüğü toplam 132 yüksek öğretim kurumu bulunmaktadır.

HırvatistanGayrimenkul Satın-Alma Süreci

Hırvatistan’da gayrimenkul alırken tapu devir vergisi için %5, avukat masrafları için %1-2, tescil işlemleri için %0.05 ve gayrimenkul acentesi servis ücreti için %1.5-3 gibi bir bedeli ödemeniz gerekmektedir. Alıcı tarafından toplam %8 ile .5 arası bir masraf hesaba katılmalıdır. Ortalama 4-6 aylık sürede gayrimenkule sahip olmak mümkündür. Hırvatistan’da gayrimenkul sahibi olduğunuzda oturma iznine de sahip olursunuz.