Batı Avrupa Ülkesi Olan Fransa'da Gayrimenkul Alım Satım Prosedürleri, Yaşam, Eğitim ve Emlak Sektörü Hakkında Bilmek İstedikleriniz:


Fransa

Fransa Cumhuriyeti ya da kısaca Fransa, (Fransızca République Française), Belçika, Lüksemburg, Almanya, İsviçre, İtalya, Monako, Andorra ve İspanya ile komşu olan, Batı Avrupa'da bir ülkedir. Avrupa Birliği'nin kurucu üyesidir. Avrupa kıtasının, toprakları en geniş ülkelerinden biri. Akdenizde ve Atlas Okyanusunda geniş kıyıları vardır. Kuzeyinde Manş Denizi ile Kuzey Denizi, güneyinde İspanya ve Akdeniz, batısında Atlas Okyanusu, doğusunda İtalya ve İsviçre, kuzeydoğusunda Almanya, Lüksemburg ve Belçika yer alır. İtalyaya daha yakın olan Korsika Adası da Fransaya aittir. Batı Avrupanın büyük devletlerinden biri. Kuzeyden Manş denizi, Calais boğazı ve Kuzey denizi, kuzeydoğudan Belçika. Lüksemburg ve Almanya, doğudan Almanya, İsviçre ve İtalya, güney. den Akdeniz ve İspanya, batıdan da Atlas okyanusu ile sınırlıdır. Yüzölçümü 551.255 kilometrekare nüfusu 66,03 milyondur. Cumhuriyetle yönetilmektedir. Baş şehri Paristir.

Yaşam

Fransız kültürü bütün dünyada bir efsanedir. Erkeklerin beyefendiliği, bayanların hanımefendiliği ve sahip oldukları milli kültür ile çok farklı bir noktadırlar. Fransız kültürü dünyada öyle bir yer edinmiştir ki çoğu birey bundan etkilenerek Fransa’yı görmeye gitmektedir ve kimi insanlar orada yaşamaya karar verirler. Fransa’da yaşam giderleri diğer Avrupa ülkelerine göre yüksektir ve Kuzey Avrupa ülkelerine daha yakındır. Her ne kadar yaşam giderleri daha ucuz olsa da özellikle ev kiraları şehir merkezlerinde çok pahalı olmaktadır. Yemek kültürleri ve yaşam tarzları farklı olan Fransızlar, yemeğinden dansına birçok farklılığa sahiptirler ve orada yaşamayı düşünen kişilerin bunlara alışmayı göz önüne alması gerekmektedir. Zor bir dil olarak kabul edilen Fransızca’yı öğrenmek ise gerekliliktir. Kibirli olarak bilinen Fransızlarİngilizce konuşmayı pek tercih etmezler ve dillerine çok büyük önem verirler. Unutulmamalıdır ki Fransa dünyanın en farklı ülkelerinden biridir ve sahip olduğu kültür ile insanlar için cazibe merkezi olmaktadır.

Ekonomi

Fransa bir tarım ülkesidir. Topraklarının % 80i tarıma elverişli olup halkın 2/3ü bu sektörde çalışmaktadır. Kereste ve ormancılıkla uğraşanlar bu orana dahildir. Champagne bölgesinde Fransız tarım ürünlerinin 3/4ü elde edilir. Geri kalan kısmının büyük bölümü Normandiya ve Bretanya bölgesinden elde edilir. Rhöne Havzasının kuzey kesimlerinde mısır üretimi yapılır. Meyve ve şeker hammaddeleri tarımı, büyük şehirlere yakın bölgelerde yapılır. Orta Akdeniz bölgesinde üretim çeşidi bakımından en zengin olan bölgedir. Fransada 22 milyon civarında büyükbaş, 10 milyon civarında da küçükbaş hayvan beslenir. Büyükbaş hayvanlar, Artois, Bourbonne, Bourgogne, Chevenne, Gaskonya bölgelerinde ve Normandiya ve Bretanyada beslenmektedir. Küçükbaş hayvanlar özellikle Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü bölgelerde, Pouince, Chevenne, Guyenne bölgesinde ve az miktarda kuzeyde Bary bölgesinde beslenir. Tarımdan sonra ikinci büyük sektör sanayi sektörüdür. Büyük farklılıklar ve çeşitlilikler göstererek toplam milli üretimin % 50si bu sektörden sağlanmaktadır. Aktif halkın % 40ı sanayi sektöründe çalışmaktadır. Ağır sanayinin geliştiği Fransada çok sayıda otomobil fabrikaları, tersaneler, hava araçları fabrikaları, büyük elektrik-elektronik alet ve cihaz fabrikaları, kimya endüstrisi merkezleri, lastik fabrikaları, tekstil fabrikaları gibi birçok fabrikalar çeşitli yerleşim yerlerine yayılmıştır. Dış ülkelere sattığı malların başında otomobil, dokuma, silah, savaş uçakları, savaş gemileri, demir, buğday, süt ürünleri ve kimyevi maddeler gelir. Dışarıdan ise petrol ve çeşitli hammaddeler alır. 

Eğitim

Eğitim, Milli Eğitim Bakanlığının kontrolü altında yapılmakta olup, düzenli bir eğitim sistemi vardır. 6-16 yaş arasında öğrenim mecburidir ve parasızdır. Halkın % 99u okuma-yazma bilir. Dili Fransızcadır. Fransız eğitim sistemi üç ana okul çağına ayrılmıştır:ilköğretim(enseignement primaire), ortaöğretim (enseignement secondaire) ve yükseköğrenim (enseignement supérieur). İlk ve orta derecede öğrenim büyük ölçüde parasızdır ancak ülkede özel okullar da bulunmaktadır. Özellikle ülkenin dört bir yanına yayılmış durumda olan Katolik okulları bu özel okulların başını çekmektedir.

 

Fransa Gayrimenkul Alım-Satım Süreci

Fransa’nın yabancılar için herhangi bir kısıtlama yoktur. Tapu devir vergisi için %4-5, noter masrafları için %1-3, tapu tescili için %0.5 ve gayrimenkul acentesi hizmet bedeli olarak %1.5-5 arasında bir bedel ödenmesi gereklidir. Gayrimenkul satın alımında ön satış sözleşmesi imzalanarak oranında kaparo ödenmesi gerekir. Fransa’da ortalama 2 ay gibi bir sürede gayrimenkul sahibi olmak mümkündür. Gayrimenkul satın aldıktan sonra vize ve geçici oturma izini başvurularında bulunabilirsiniz.