Güneydoğu Avrupa'da Yer Alan Karadağ'da Gayrimenkul Alım-Satım Prosedürleri, Yaşam, Eğitim ve Emlak Sektörüyle İlgili Bilmek İstedikleriniz:


Karadağ

Karadağ, dünyanın en yeni bağımsız devletidir. Güneydoğu Avrupa'da yer almaktadır. Doğusunda Arnavutluk ve Kosova, kuzeyinde Sırbistan, batısında Hırvatistan, Bosna-Hersek, güneyinde Adriyatik denizi yer alır. Başkenti, Podgorica'dır. Şimdiki anayasasına göre Karadağ "demokratik, refah ve çevreci bir ülke" olarak tanımlanmıştır. Karadağ Eski Yugoslavya'yı oluşturan altı cumhuriyetten biriydi. Yugoslavya'nın parçalanmsından sonra, Karadağ, Sırbistan'ın zorlamasıyla yeni Yugoslavya'ya katılmıştır. Karadağ'ın çabalarıyla 2003 yılında Sırbistan-Karadağ olarak daha esnek bir federasyon çatısı oluşturulmuştur. Karadağ, 21 Mayıs 2006 Pazar günü yapılan referandumda çıkan %55.5'lik evet oyu ile ise bağımsız olma kararı aldı. 3 Haziran 2006'da ise Karadağ Parlamentosu, referandumda çıkan sonuca dayanarak Karadağ'ın bağımsızlığını ilan etti. Küçük bir ülke olmasına karşın Karadağ iklimi denizin ve dağların etkisiyle çeşitlilik gösterebiliyor. Yağışların nerdeyse yüzde 70’i kış aylarında düşüyor. Adriyatik etkisi, kuru ve sıcak yazlarla kendini gösteriyor.

Yaşam

1991 sayımına göre Sırplar, Sırbistan-Karadağ federasyonunun toplam nüfusun % 69’nu oluşturmaktaydı. Karadağlılar ise toplam nüfusun % 5’ni, Karadağ nüfusunun % 62’sini oluşturuyordu. Slav olmayan Arnavut azınlık ülkedeki 2. büyük gruptu ve resmi tahminlere göre toplam nüfusa oranları % 17’ydi. 1965’ten sonra Sırbistan ve Karadağ’dan gelişmiş Avrupa ülkelerine ve Kuzey Amerika’ya sürekli göç yaşanmıştır. Eski Yugoslavya’nın dağılmasını ve Hırvatistan ile Bosna-Hersek’teki savaşı takip eden yıllarda göç Sırbistan ve Karadağ’a yönelmiştir. Mülteci sayımı sonucunda 1996 yılı ortalarında 566.200’ü mülteci statüsünde olan 646.000 kişi tespit edilmiştir. 79.700 kişi ise diğer cumhuriyetlerde yaşayan Sırp ve Karadağlılar ya da Yugoslavya’ya mülteci olarak gelip Yugoslav vatandaşlığına geçmiş kişilerdir.

Karadağ oldukça ucuz bir ülkedir. Özellikle sigara ve alkol gibi ürünleri oldukça ucuza satın alabilirsiniz. Bu ülkede insanlar alkol tüketmeyi çok severler. Genelde "rakija" denilen bir içki ikram edilir ancak bu içeceğin içindeki alkol oranı yüzde 53'tür. bu nedenle dikkat etmeniz önerilmektedir. Sarhoşluğu olumsuz olarak görmezler ancak alkollü araç kullanımına çok büyük tepki gösterirler. Ülke genel anlamda oldukça güvenlidir. Ancak Kotor, Budva, Sveti Stefan ve Herceg Novi gibi turistik noktalarda yankesicilere karşı dikkatli olmak gerekmektedir. Ayrıca Kosova tarafındaki alanları ziyaret ederken mutlaka güvenli yolları seçmelisiniz. Bazı kısımlarda mayınlar çıkabilmektedir. Dini alanlar konusunda Karadağ halkı hassastır. Bu nedenle dini yapıları gezerken mütevazi bir giyim tarzı seçmeniz iyi olacaktır. bunun yanı sıra hastanelere de kısa pantolon ile gitmemeye özen göstermelisiniz.

Ekonomi

Oldukça küçük bir ülke olan Karadağ’ın ekonomik yapısı, turizm de dahil olmak üzere hizmet sektörü ağırlıklıdır. Alüminyum başta olmak üzere bir kaç ürün dışında, imalat sektörü ön planda değildir. Tarım sektörü de hizmetler sektörünün gerisinde kalmaktadır. Karadağ güçlü çelik ve alüminyum sanayi, kömür madenleri, orman ve ağaç işleme sanayi ile tekstil ve tütün işleme sanayine sahiptir. Ayrıca Karadağ’ın turizmi hızlı bir gelişme göstermektedir. Karadağ'ın ekonomisinde tarım önemli bir yere sahip olup, başlıca tarımsal ihraç ürünleri meyve ve sebzedir. Karadağ'da turizmin gün geçtikçe gelişmeli yabancı yatırımcıları da bu bölgeye yönlendirmiştir. Yapılan yatırımlarla ve koruma altına alınan alanlarla gün geçtikçe turizm sektörü gelişen bir ülkedir.

Eğitim

Karadağ'da eğitim Bilim ve Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenir. Eğitim anaokulu veya ilköğretim okullarında başlar. Çocuklar 6 yaşında ilköğretim okullarına kayıt olur ve ilköğretim 9 yıl sürmektedir. Öğrenciler 4 yıl lise (ticaret okullar için 3 yıl) eğitimi alır ve mezuniyet ile eğitimleri biter. Yükseköğretim 3 ile 6 yıl arasında sürmektedir. Tek devlet üniversitesi Karadağ Üniversitesi ve iki özel Akdeniz Üniversitesi ve Donja Gorica Üniversitesi bulunmaktadır.

 

Karadağ Gayrimenkul Satın-Alma Süreci

Karadağ’da yabancıların gayrimenkul sahibi olmasıyla ilgili bir kısıtlama yoktur. Satın alma işlemi 2-3 gün gibi kısa bir sürede sona ermektedir. Satın almak üzere anlaştığınız bir gayrimenkul için ön satış sözleşmesi yapıp, kaparo ödemeniz gerekmektedir. Tapu devir vergisi için %2, avukat masrafları için %0.01 ve noter masrafları için %0.01 gibi bir bedel ödemeniz gerekmektedir.