Konutta Faiz Oranlarının Düşmesi 30 bin TL kazandıracak !


Geçtiğimiz günlerde konut kredi faizlerinin düşürülmesi tavsiyesinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bankacılara ; "Devlet ve Özel sektör bankaları faizleri düşürerek vatandaşa destek olmalı. Konut kredi faiz oranlarını yıllık yüzde 9 civarına çekip sürümden kazanın" dedi.

VATANDAŞIN 30 BİN TL'Sİ CEBİNE KALACAK !

Eğer ki faiz oranları yıllık yüzde 9'a düşerse 120 ay vadeli 100 bin TL olarak çekilen konut kredisine, 182 bin TL gibi bir geri ödeme yerine 152 bin TL lik bir geri ödeme yapılacak. Böylece vatandaşın cebinden 30 bin TL daha az para çıkmış olacak. Vatandaşımız mevcut durumda 10 yıl vadeli konut kredisi çekmek istediğinde ortalama aylık yüzde 1.12 faiz oranı ile kredi kullanıyor ve yıllık olarak hesaplandığında yüzde 13.44 olarak yansıyor. Yine 100 bin TL üzerinden gidecek olursak vatandaş 10 yıl vadeli kullanmış olduğu konut kredisi için aylık yaklaşık olarak bin 500 TL öderken, toplamda da 82 bin TL faiz ödemiş oluyor. Ancak aylık olarak yüzde 0.75 ve yıllık olarakta yüzde 9 olan bir kredi kullandığı takdirde aylık ödemesi bin 250 TL civarlarına düşecek. Vatandaş için genel toplamda 30 bin TL kar olurken, bankalarda daha fazla müşteri çekmiş olacak ve sürümden kazanacaklar.

BDDK TOPLANTI DÜZENLEDİ

Cumhurbaşkanı'nın çağrısına kulak veren Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Katılım Bankaları Birliği ile bir toplantı düzenledi. Toplantı gündemi ise Cumhurbaşkanı'nın belirttiği konut kredi faiz oranlarında yıllı yüzde 9 seviyelerinde kredi kartı taksit oranları ve ihtiyaç kredi faiz oranlarıydı.