Orta Avrupa'da Karpatlar'da Kurulu Olan Macaristan'da Gayrimenkul Alım-Satım Prosedürleri, Yaşam, Eğitim ve Emlak Sektörü Hakkında Bilmek İstedikleriniz:


Macaristan

Macaristan, Orta Avrupa'da Karpatlarda kurulu olan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Komşuları batıda Avusturya ve Slovenya, kuzeyde Slovakya, doğuda Romanya ve Ukrayna, güneyde Sırbistan ve Hırvatistan'dır. Başkenti Budapeşte olan Macaristan,OECD,NATO,AB,Visegrád Grubu ve Schengen üyesidir. Ülkedeki resmi dil, Fin-Ugor dillerinden olan veAvrupa Birliği'nin 24 resmi dilinden biri olan Macarcadır. Bu bağlamda Macarca, Avrupa Birliği'nde Fince, Estonca ve Maltaca ile beraber Hint-Avrupa dillerinden olmayan dört dilden biridir. Önceki on yılda Macaristan dünyanın onuncu dinamik ekonomisi olarak gösterildiği gibi,dünyanın on beş turistik merkezinden biridir. Aynı şekilde başkent Budapeşte, dünyanın en güzel kentlerinden biri olarak gösterilmektedir. Ülkedeki Hévíz Gölü, dünyanın en büyük ikincitermalgölüdür. YineBalaton GölüOrta Avrupa'daki en büyük göldür. Son olarakHortobágy, Avrupa'nın en geniş otlağıdır.

 

Yaşam

Macaristan özellikle Türklere benzeyen insanları ile sıcakkanlı ve tarihi atmosferi ile her yıl birçok turist ve öğrenciyi kendisine çekmektedir. Tuna nehrinin iki yakasında kurulu olan Macaristan`ın başkenti Budapeşte, tam anlamıyla bir kültür, sanat ve romantizm kentidir. Osmanlı`dan da izler taşıyan kent, görkemli yapıları, müzeleri, kaplıcaları ve kafeleri ile eşi bulunmaz bir deneyim yaşamanızı sağlayacaktır. Nispeten küçük olmasına rağmen kültürel ve tarihsel zenginlikleri bakımından oldukça büyük olan kent, Tuna nehrinin iki yakasına kurulu olması ve sahip olduğu tarihi değerleri ile Avrupa`nın önemli başkentlerinden biri haline gelmiştir. Macaristan 'ın para birimi Florint. Resmi dili ise Macarca’dır. Macaristan’da yaşam kesinlikle Türkiye’den ucuz. Macaristan’da rahat bir hayat sürebilirsiniz. Macaristan’ınElektrik, gaz, su gibi temel ihtiyaçlar Türkiye fiyatlarından daha düşüktür. Aynı miktarda ısıtma ve elektriğe Türkiye’de -%30 daha fazla para ödersiniz. Yiyecek maddeleri Türkiye’ye kıyasla ucuzdur. Sebze, meyve ve et dahil mutfak giderleriniz Türkiye’den %20-30 ucuz olacaktır. Restoranlarda oldukça hesaplıdır. Macaristan’ın en pahalı restoranları dahi Türkiye’nin en pahalı restoranlarından ucuzdur. Mutfakları diğer Avrupa ülkelerine göre Türk kültürüne en uyumlu ülkelerden birisidir. Macaristan’da eğlence hayatı da oldukça hesaplı. Eğer bir Avrupa Birliği ülkesinde yasamak istersiniz Macaristan en hesaplı çözüm. Hem dünyaca tanınmış hem de Türkiye’ye uçakla 1 saat 20 dakika mesafede.

Ekonomi

İhracat odaklı bir ekonomiye sahip olan Macaristan, uluslararası ekonomik konjonktürün yarattığı risklere açıktır. Dış ticaretinin büyük bir bölümünü AB ülkeleriyle yapan ülke, Avro’ya geçiş için gerekli hazırlıkları da sürdürmektedir. Temel ürün gruplarına göre dış ticaretinin dağılımında, makineler, elektronik eşyalar ve nakliye araçları ülkenin ithalat ve ihracatında ana sektörler olarak öne çıkmaktadır. İthalatın yaklaşık % 50’sini, ihracatın ise % 60’ını bu üç sektör gerçekleştirmektedir.

Eğitim

Macaristan'da eğitim 5-18 yaşları arasında zorunludur. Yerel hükümetler ilkokul öncesi, ilkokul ve ortaöğretim birinci devre öğretimlerini yönetmektedir. Bir çok öğrenci devlet makamları ve öncelikle yerel hükümetler tarafından idare ve organize edilen ve kamu tarafından finanse edilen okullara gitmektedirler. Macaristan’da yüksek öğretim kurumları devlet tarafından akredite edilmiş ve resmen tanınmış olan kamu üniversiteleri ve özel/dini üniversiteler (egyetemek) ve kolejlerden (foiskolak) oluşmaktadır. Bu kurumlar uzmanlaşmış kurumlardır ve kendi özel uzmanlık alanlarında dersler düzenlemektedirler. Macaristan'da bugünkü devlet üniversitelerinin temelleri yüzyıllar önce Avusturya-Macaristan Krallığında kurulmuş kraliyet kurumlarına dayanmaktadır. 2004 yılında Avrupa Birliği üyesi olan Macaristan'da yüksek kalitede eğitim veren üniversite sayısı oldukça fazladır. Bundan dolayı tüm Avrupa’dan öğrencilerin tercih ettiği popüler ülkelerden biri haline gelmiştir. Macaristan’ın bugün kendi eğitim-öğretim kurumlarında yetiştirdiği 14 Nobel Ödülü almış bilim insanı mevcuttur.

 

Macaristan Gayrimenkul Satın-Alma Süreci

Macaristan’da gayrimenkul sahibi olmak isteyen bir kişi 2-3 aylık gibi bir zamanda veya şirket kurarak 1-2 gün içerisinde emlak sahibi olabilir. Avukat masrafları için %1, tapu devir vergileri için %2-4, noter masrafları için 50-120 euro, tapu tescil masrafları için %0.01-0.05 gibi bir bedeli ödemekle yükümlüdür. Gayrimenkul satın aldıktan sonra 1 yıllık oturma izini için başvurusunda bulunabilirsiniz.