Akdeniz'in En Büyük 3. Adası Olan Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde Gayrimenkul Alım-Satım Prosedürleri, Yaşam, Eğitim ve Emlak Sektörüyle İlgili Bilmek İstedikleriniz:


Güney Kıbrıs Rum Kesimi

Kıbrıs adasının Rumlar tarafından yönetilen güney bölgesi. Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından tanınmamaktadır. Diğer tüm devletler tarafından Kıbrıs Cumhuriyeti olarak tanınmaktadır. 16 Ağustos 1960 yılında Birleşik Krallıktan bağımsızlığını kazandı. 20 Temmuz 1974 yılında Türkiyenin askeri müdahalesiyle ikiye bölündü. Halen yönetimini Kıbrısın güneyinde sürdürmektedir. 2004 yılında AB üyesi olmuştur. Adanın iki tarafını birleştirmek için yapılan çalışmalar son olarak Annan Planının Rum kesimince reddedilmesi ile sonuçsuz kalmıştır. Akdeniz’de Sicilya ve Sardunya’dan sonra üçüncü büyük adadır. Türkiye'nin 65km güneyinde yer almaktadır. Kıbrıs doğu batı doğrultusunda 226 km, kuzey güney doğrultusunda 96 km azami uzunluk ve genişliğe sahiptir. Kıbrıs'ın iklimi tipik bir Akdeniz iklimidir. Yazları uzun ve kurak, kışları kısa ve yağmurludur. Yıllık ortalama sıcaklık 19ºC'dir (66ºF). Yaz ortası sıcaklık 40ºC (105ºF) civarında seyretmektedir ve Akdeniz'deki en sıcak deniz olarak ortalama 21ºC'dir (75 Fº). Kışın hava oldukça yumuşaktır ve yıllık ortalama 500mm yağmur düşmektedir. Adanın batı yakası doğusundan daha çok yağış alır. Yaprağını dökmeyen, çamgiller, turunçgiller, zeytingillerin yanı sıra makilik, yaprağını döken ağaç, bodur ağaççıklar, ağaç ve çalılıklarla değişik çiçek türleri Kıbrıs'ın genel bitki örtüsünü oluşturur.

Yaşam

Güney Kıbrıs'ta konuşulan diller Yunanca ve Türkçe'dir. Bunun yanı sıra Rumca ve İngilizce de yaygın olarak konuşulmaktadır. Nüfusun büyük bölümü Ortodoks'tur. Aynı zamanda Müslümanlık ve Ermeni Apolistiği dinlerine mensup bir kesim de bulunur. Kıbrıs, tarih boyunca değişik kültürlerden etkilenmiştir. Bu yüzden tamamen Kıbrıs'a ait bir mutfaktan söz etmek söz konusu değildir. Fakat orjinallerinde yapılan ufak değişikliklerle Kıbrıslılar lezzetli yemekler yaratmayı başarmışlardır. Her yemek kendine özgü bir lezzet taşır, yemeğin pişirilmesi ve sunumu Kıbrıs insanı için oldukça önemlidir. "Lalangi" yörenin en meşhur yemeğidir. Halloumi dedikleri Hellim peyniri ve Taramosalata de yerel lezzetler arasındadır. Ayrıca ülkede Akdeniz mutfağının önemli yemeklerini bulabilirken, lezzetli rum yemeklerini ve mezelerini de tadabilirsiniz. Ayrıca ülke turizmde büyük potansiyel olduğu için ülkenin çeşitli şehirlerinde İtalyan, Çin, Fransız ve Hint restaurantlarına da sıklıkla rastlayabilirsiniz. Pek çok ünlü fast-food zincir markalarını da bulabilirsiniz. Güney Kıbrıs suç oranı son derece düşük olan güvenli bir ülkedir. Para biriminin Euro olması gelen yerli yabancı turistler için son derece avantajlıdır. Ayrıca kumarhanelerin bolluğu ve ada ülkesi olmasının yarattığı su sporları ve tekne turları olanakları ile çok sayıda turist çekmektedir. Adada kullanılabilinir su sıkıntısı olduğu için su fiyatları oldukça pahalıdır.

 

Ekonomi

 

Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyetinin ekonomisi 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan sonra geçen süre içerisinde özellikle son yıllarda toparlanmıştır. 1974 yılında gayrısafi milli hasılasında önemli düşüşler görülen Kıbrıs Rum kesimi 1979 yılında üretimde rekor seviyeye yükselmiştir. Aynı yılda işsizlik sorunu kalmamıştır. Kişi başına ortalama gelir reel anlamda yüzde 45 oranında artmıştır. Enflasyon yüzde 13.5 dolayındadır. Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti özellikle petrol ve hammadde ithal etmektedir. İthalattaki artış yüzde 18.8’dir. Petrol ithalatı toplam ithalatın yüzde 19’u kadardır. İhracatta artış 1979 yılına göre daha az gerçekleşmiştir. Buna neden temel ihraç malı olan tarımsal ürünlerin uluslararası piyasalardaki düşük fiyatıdır. Kıbrıs Rum kesimi özellikle sınai mallar ihraç etmektedir. Temel tarım ürünleri üzüm, patates, süt, turunçgiller ve buğdaydır. Dış ticarette en büyük payı Avrupa Ekonomik Topluluğu üyeleri almaktadır.

 

Eğitim

Kıbrıs Cumhuriyeti'nde Eğitim Kıbrıs'ın Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından denetlenmektedir. Eğitim sistemi okul öncesi eğitim (3-6 yaş), ilköğretim (6-12 yaş), ortaöğretim (12-18 yaş) ve yükseköğretim (18+ yaş) olarak dörde bölünmüştür. Tam gün eğitim 5 ve 15 yaşları arasındaki tüm çocuklar için zorunludur. Yüksek öğrenim dahil olmak üzere devlet tarafından sağlanan eğitim vergilerle ödenir. Orada onaylı bağımsız okullar paralel sisteme aittir ve veliler herhangi bir uygun yolla çocuklarını eğitmek için seçebilir. Özel okul ve üniversite ücretleri genellikle devlet kapsamında değildir. Yükseköğretim dört yıllık lisansla başlamaktadır. Lisansüstü derece yüksek ve araştırmayla öğretilen derecelerdir ve genellikle en az üç yıl sürmektedir. Üniversiteler derece vermek amacıyla akreditasyon gerektirir.

 

Kıbrıs Rum Kesimi Gayrimenkul Alım-Satım Süreci

Tapu devir vergisi için %3-8 arası, yeni gayrimenkul alımında kdv, avukat masrafları için %0.1-1 arası, damga pulu vergisi için %0.15-0.20 arasında, toplamda %4.6-11 arasında bir bedel alıcıdan tahsil edilir. Emlak acentesi hizmet bedeli %3-5 arasındadır. 300,000 Euro üzerindeki emlak alımlarında derhal kalıcı oturma izini için başvuruda bulunulabilir. 300,000 altı için geçici oturma iznine başvurabilirsiniz. Makul bir süre içerisinde gayrimenkul sahibi olmak mümkündür.