Almanya'da Gayrimenkul Alım Satım Prosedürleri ve Avrupa Birliği Ülkesi Olan Almanya'da Yaşam, Eğitim Hakkında Bilmek İstedikleriniz.


Almanya

Almanya Orta Avrupa'da Kuzey Denizi ile Alpler arasında uzanan bir devlet. Doğusunda Çekoslovakya ve Polonya; güneyinde Avusturya, İsviçre; batısında Fransa, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg; kuzeyinde Danimarka ve Kuzey Denizi yer alır. Almanya, birisi Baltık Denizinde, diğeri Kuzey Denizinde iki adaya sahiptir. Baltık Denizindeki Fehmarn Adası 185 km2, kuzeyinde bulunan Sylt Adası ise 99 kilometrekaredir.

Almanya'da Yaşam

Almanya 82,000,000 nüfuslu gelişmiş bir Avrupa ülkesidir.  Almanya'da nüfus artış oranı çok azdır. Buna rağmen nüfusun yoğunluğu bakımından Avrupa'da km2 başına 222 kişi ile birinci sırayı alır. Nüfusun büyük bir kısmı endüstri merkezi olan Ruhr Havzasında yaşar. Almanya tamamen denecek kadar şehirleşmiştir. Nüfusu 2000'den az köylerde yaşayan insan sayısı beş milyonu geçmez. Genel nüfusunun üçte biri, nüfusu 100 binden fazla olan şehirlerde oturmaktadır. Almanya'da mülteciler ve yabancı işçiler dışında bütün halk Almanca konuşur. Toplam 16 bağımsız eyaletten oluşan Almanya'da her eyalet iç işlerinde büyük ölçüde bağımsızdır. Almanya'nın başkenti Berlin'dir. Berlin'in nüfusu 3,4 milyon kadardır. Kişi başına düşen gelir yaklaşık 27,600 dolardır. Almanya'da Euro para birimi kullanılmaktadır.  Ülkenin %90'ı Hristiyan olmakla beraber birkaç milyon kadar da Müslüman ve yaklaşık 80 bin kadar Yahudi vardır. Yağışlı bir iklime sahip olan ülkede, baharda hava güzel olsa dahi her an yağmur yağma ihtimali vardır.

 

Eğitim

Almanlar bilime, eğitime büyük önem veren bir millettir. Bugün Almanya'nın her tarafında eğitim ve öğretim parasız olarak gerçekleştirilmektedir. Eğitim ve öğretim, çağdaş tekniğe dayalı araç ve gereçlerle donatılmış, uygulamalı metodlarla yapılır. Ülkede 6-18 yaş arasında öğrenim mecburidir. Bütün öğrenciler önce 4 senelik temel okullara giderler. Bundan sonra ya temel okulun devamı kabul edilen 5 yıllık esas okula, ya 6 yıllık ortaokula veya 9 yıllık lise arasında seçim yaparlar. Esas okulu bitirenler umumiyetle 3 yıllık mesleki okullara da giderek meslek sahibi olurlar. Almanya yüksek öğrenim kurumları ile doludur. Ülkede yüzden fazlası üniversite olmak üzere bilim ve teknik öğrenimi yapılan 196 yüksek öğrenim kurumu vardır. Ülkenin en eski ve ünlü üniversiteleri, 1386 yılında kurulan Heidelberg Üniversitesi ile 1476'da kurulan Tübingen Üniversitesidir. 

 

İş Hayatı

Almanya, dünyanın önde gelen iş merkezlerinden biridir. Ayrıca mühendislik, endüstri alanında Avrupa’nın en üstün ülkesi olarak sayabiliriz. Bazı şirketler ve büyük işletmeler, aile firmalarıdır ve Almanca’da ‘’Mittelstand’’ olarak adlandırılırlar. Alman iş yaşamında konuşmalar kısa yapılır, oyun veya şakalar ise asla ve asla yer almamaktadır.

Almanya Gayrimenkul Alım-Satım Süreci

Almanya’da yabancıların gayrimenkul sahibi olmasıyla ilgili bir kısıtlama yoktur. Tapu devir vergisi için %3.5-6.5, noter masrafları için %1.2-1.5, tescil masrafları için %0.8-1.2 ve emlak acentesi hizmet bedeli olarak %1.5-3 gibi bir bedel ödemek alıcının sorumluluğundadır. Toplamda %7-13 arasında bir bedeli gözden çıkarmaları gerekmektedir. Alım-satım işlemi ortalama 3 aylık bir süreyi kapsamaktadır. Almanya’da gayrimenkul sahibi olmak otomatik olarak oturma izni tanımaz fakat geçici oturma izni için başvurabilir ve vize kolaylıklarından yararlanabilirsiniz.