ANDORA'DA YAŞAM ,EĞİTİM VE GAYRİMENKUL ALIM, SATIM


Andora

Andora Prensliği, güneybatı Avrupa'da, Pirene Dağları'nda, denize kıyısı olmayan, Fransa ve İspanya arasında küçük bir ülkedir. Bir zamanlar dünyadan soyutlanmış olan Andora; artık turizm ve bir vergi cenneti olma özelliği ile zengin bir ülkedir. Adı Türkiye’de çok fazla bilinmese de Avrupa’nın uygun fiyatlara kaliteli alışveriş için tercih ettiği bir numaralı ülkedir Andora. Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri olan Andora 468 kilometre karelik bir alana sahip 80 bin nüfuslu ve yılda ortalama 12-14 milyon turist ağırlayan sevimli bir yerdir. Tarih sahnesine çıkışı 9. yüzyıl kabul edilen Andora ülkesi; merkezden 13 kilometre uzaktaki Uren beyliğine bağlı bir yerken sonra sırayla Fransızlar ve İspanyollar’ın hakimiyet savaşı verdiği bir bölgeye dönüşmüştür. Bu ikisi arasında el değiştiren Andora 1900’lü yıllara gelindiğinde İspanyollar’ın sırtındaki bir yük haline gelmiş ve bu yüzden ülkeye bağımsızlık verilmiş. Ülke demokrasiyle yönetilen bir prensliktir.

Ekonomi

İkinci Dünya Savaşı’ndan önce nüfusun büyük bölümü tarımla uğraşıyordu. İkinci Dünya Savaşından sonra tarımın yanı sıra turizm de önemli bir boyut kazandı. Bugün ülke topraklarının % 2’si eklidir. En önemli ürünler tütün ve patatestir. Verimli otlaklarda koyun, süt ineği yetiştiriciliği yapılır. Gelir vergisinin olmayışı kazançtan vergi alınmayışı, serbest döviz pazarı ve dışalımın ucuzluğu, ülkeyi girişimcilere uygun duruma getirmiştir. Devletin başlıca geliri, benzin ve tüketim mallarına konan vergilerdir. Ülke turizm, serbest pazar ve posta pulu satımından gelir sağlar. Tahminen yılda 12-14 milyon turist ağırlayan Andora ekonomisinin, gayrisafî yurtiçi hasılasının yaklaşık %80'ini turizm gelirleri oluşturmaktadır. Tarımsal alanda toprak alanının sadece %2'si ekilebilir olan ülkede tütün tarımı ağırlıktadır. Hayvancılık faaliyetinde yerli koyunların yetiştirildiği ülkenin imalat sanayisini sigara, puro ve mobilya üretimi oluşturmaktadır. Avrupa Birliği üyesi olmadığı halde Avrupa Birliği ülkeleriyle doğrudan ihracat faaliyetinde bulunan ülkenin kendine ait bir para birimi bulunmayıp ülkeyi çevreleyen Avrupa Birliği ülkesi İspanya ve Fransa'nın para birimleri yaygın olarak kullanılmaktadır. 1 Ocak 2002'den bu yana ülkede Avrupa Birliği'nin resmi para birimi euro da yaygın kullanıma sahiptir. Andorra, 0 istihdam gösteren, 2009 Haziran ayındaki istatistiklere göre, dünyanın en düşük işsizlik oranlarından birine sahip ülkedir.

Yaşam

Ülkede kullanılan dil, genel olarak Katalanca’dır. Yaşayan nüfusun ise %36,6’sı Andoralı, %33’ü İspanyol, ,3’ü Portekizli, %6,3’ü Fransız ve geri kalanlar da diğer etnik gruplara dahildir. Toplam nüfus, yaklaşık olarak 80.000 civarındadır. Şirin Pirene sıradağlarının arasında lüks alış­veriş üzerine kurulmuş bu kentte vergi ve gümrük olmadığı için Fransa ve İspanyadan özellikle hafta sonlarında buraya alış­verişe geliniyor. Andora’da şehir içi ulaşımın temelini otobüsler, taksiler sağlamaktadır. Bunlar dışında Andora halkı kendi araçlarıyla yolculuk yapmayı tercih ediyorlar. Otobüsle ulaşım ülkenin her noktasına gidiş imkanı sağlamaktadır ve otobüsler duraklardan güzergaha göre 20 dakika ile 1 saat arasında geçmektedir. Ayrıca otobüsler sadece gündüz değil gece de hizmet vermektedirler. Otobüs ücretleri gidilecek mesafeye göre değişmekle birlikte ne kısa mesafe 1.80 € en uzun mesafe için ise 46 € olarak belirlenmiştir. İkinci bir seçenek olan taksiler ise hem ülke içi hem de ülkeler arası kullanabileceğiniz bir ulaşım aracıdır. Kilometre başına 2.55 € gibi bir ücret alırlar. İspanya ve Fransa’nın arasında olan Andora zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Bir yanda İspanyol yemekleri bir yanda Fransız mutfağı diğer bir yanda ise İtalya’nın lezzetleri ve tabi ki unutulamayacak Akdeniz mutfağı… Ülkenin denize kıyısı olmamasına rağmen çok çeşitli balıkların da içinde yer aldığı deniz mahsulleri Andora’da çok tüketilen ürünlerdendir. Çeşit çeşit balıklar mı dersiniz, biftekler, etler, krepler, pizzalar hepsi yerli halk için vazgeçilmez olmuş durumdadır. Bunun yanı sıra bir de Katalan yemekleri ülkenin mutfak kültürüne girince muazzam bir birleşme yaşanmış ve mutfak iyice gelişmiştir. Andora için alışveriş cennetidir diyebiliriz. Hatta vergisiz alışveriş cenneti. Özellikle Avrupa ülkeleri için Andorra ucuzluk ülkesidir. Bizim ülkemizle kıyaslanınca çok fazla fiyat farklı olmasa da euro şeklinde hesaplanınca 2 hatta 2.5 katına kadar fiyat farkları oluşuyor. Ülkenin prensibi kaliteli ve marka ürünleri vergisiz satmak. Andora turistler için birçok değişik alternatif sunarken alınabilecek belli başlı şeyler de yok değildir. Mesela alkollü içecekler, parfüm, saat, elektronik eşya, güneş gözlüğü, kayak malzemeleri ve marka kıyafetler. Özellikle alkollü içecekler son derece ucuz. Şarapların fiyatları 2-3 Euro’dan başlıyor. Yüksek kaliteli viskiler ise diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha ucuz. Bir de unutmadan çikolata da ülkede çok ucuza satılan şeylerden biri. Ünlü bir çikolata markasının ürünleri normalde 7 Euro’dan satılırken burada 3 Euro’ya satın alabilirsiniz.

Eğitim

6 ve 16 yaş arasındaki çocuklar tam zamanlı eğitim yasa gereği zorunludur. Orta öğretim düzeyinde eğitim devlet tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Okullarda üç farklı eğitim sistemi bulunur; Andora, Fransız ve İspanyol ve sırasıyla Katalanca, Fransızca ve İspanyolca öğretim ana dili olarak kullanılır. Anne-babalar çocukları için uygun gördüğü eğitim sistemini seçebilmektedirler. Ülkede 1997 yılında kurulmuş büyük bir üniversite vardır. Sant Julià de Lòria bulunan Andora Üniversitesi, öğrenci odaklı bir ortamda kaliteli bir eğitim vermektedir.

Andora Gayrimenkul Alım-Satım Süreci

Gayrimenkul alım-satım vergisi %4, noter masrafları %0.5-1 arasındadır. Devlet onayı için gerekli belgelere 190 euroluk bir ücret ödenir. 2-3 ay arasında bir sürede emlak sahibi olmak mümkündür. Gayrimenkul sahibi olduktan sonra oturma iznine başvurulabilir.