AVUSTRALYA'DA GAYRİMENKUL ALIM, SATIM, YAŞAM, EĞİTİM, EKONOMİ


Avustralya

Avustralya, güney yarım kürede yer alan bir ülkedir. Hint ve Büyük Okyanus arasında uzanır. Avustralya tüm bir kıtayı kaplayan tek ülkedir. Komşuları Endonezya, Doğu Timor, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Vanuatu, Yeni Kaledonya ve Yeni Zelanda'dır. Avustralya'nın başkenti Canberra, en büyük şehri ise Sydney'dir. Avustralya'nın nüfusu 20,5 milyondur. En küçük kıtanın büyük bir bölümü üzerinde kurulan bir devlet. Asya'nın güneydoğusuna doğru, Güney Yarımküresinde uzanır ve dünya milletleri arasında arazi bakımından altıncı sırada yer alır. 10°-44° güney enlemleri ile 112°-154° doğu boylamları arasında bulunur. Topluluğun dış arazileri; Papua'nın Avustralya kısmını 7,741,220 km² (6. büyük ülke) Avustralya antarktikini, Hind ve Pasifik okyanuslarında birçok adaları içine alır. Avustralya, 8.617.930 km² karada, 80.920 km² sularda olmak üzere toplam 7.686.850 km²'lik bir alana kurulmuştur. Hiçbir ülkeyle kara sınırı yoktur. Çevresinde sadece 25.760 kilometrelik bir sahil şeridi vardır.  Ülkenin toplam nüfusu 20,555,300 (53. sırada, 2006 yılı sayımı) kişidir. 

Yaşam

Avustralya, dünyanın nüfusça seyrek ülkelerinden biri olduğu halde, şehirlerinden iki tanesi Sydney 3.656.000 ve Melbourn 3.080.000 nüfusuyla yeryüzünde kalabalık 30 şehir arasında yer almaktadır. Ülkenin toplam nüfusu 20,555,300 (53. sırada) kişidir. Nüfus yoğunluğu son senelerde yükselmekle beraber, hala kilometrekareye 2,2 kişi düşer. Bununla beraber, nüfus, batılı ülkelerin çoğundan daha fazla sür'atle artmaktadır. 1946 ve 1960 arasında, sadece göçle 1.600.000 kadar insan katılmıştır. Avustralya toplumunun hakim özelliği, kıtanın her tarafında örf, adet ve görünüş bakımından göze çarpacak derecede aynı olmasıdır. Çevre benzerliği, devlet müesseselerinin farklı olmaması, eğitim beraberliği bu durumu meydana getirmiştir. Aynı zamanda iyi eğitilmiş geniş meslek gruplarına sahip bir toplumdur. Kanun, yaşlılık aylığı, sosyal haklar ve maaş gibi yardımlar sağladığından hayat standartları bakımından dünyada en iyiler arasındadır. Halk okumayı çok sevdiğinden Avustralya'da kitap sanayi çok gelişmiştir. Gazete okumaya son derece düşkündürler. 

Ekonomi

Avustralya'nın serbest piyasa ekonomisi vardır. Kişi başına gayri safi yurtiçi hasılası yüksek, yoksulluk oranı ise düşüktür. Avustralya doları; Christmas Adası, Cocos Adaları ve Norfolk Adası dahil olmak üzere tüm Avustralya'nın para birimi olmasının yanı sıra bağımsız Kiribati, Nauru ve Tuvalu adalarının para birimidir. Australian Stock Exchange ile Sydney Futures Exchange'in 2006'daki birleşmelerinden sonra Australian Securities Exchange, dünyanın en büyük dokuzuncu borsası oldu. 2010 Ekonomik Özgürlük Endeksi'nde üçüncü sırayı alan Avustralya, dünyanın en büyük on üçüncü ekonomisidir ve en yüksek on birinci kişi başına GSYİH'ına sahiptir; bu Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, Kanada ve Japonya'dan daha yüksek, ve Amerika Birleşik Devletleri ile aynı sıradadır. 2010 İnsani Gelişme Endeksi'nde ikinci, Legatum'un 2008 Refah Endeksi'nde ilk, ve The Economist'in küresel 2005 Yaşam kalitesi sıralaması'nda altıncı sırayı aldı. Avustralya'nın bütün büyük şehirleri küresel karşılaştırmalı yaşanabilirlik anketlerinde yüksek puan alır; The Economist'in 2008 Dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesinde Melbourne ikinci, Perth dördüncü, Adelaide yedinci ve Sidney dokuzuncu sırayı almıştır.

Eğitim

14 ve 16 yaşına kadar ilk öğretim mecburi olduğu için, eğitim devlet tarafından kontrol edilir. Çocukların çoğu, özel okullardan daha çok devlet okullarında okur. Üç tane önemli üniversitesi vardır. En iyi 100 Üniversite sıralamasında ilk 50’de 6 toplamda ise 8 üniversitesi bulunan Avustralya dünyaca tanınan yüksek standartlarda eğitim vermektedir. İngiliz sistemi ile eğitim verilmekte ve lisans 3 yıl yüksek lisans 1 yıl sürmektedir. Akademik açıdan yetersiz olan öğrencilerin foundation okumaları gerekmekte böylelikle eğitim 4 yılı bulmaktadır. Öğrenci vizesi ile Avustralya’da öğrencilerin haftalık 20 saat part-time bir işte çalışma izni vardır. Ancak IELTS’ten 5.5 puanına sahip olmaları gerekmektedir. Bu puanı alan öğrenciler tatil dönemlerinde tam zamanlı olarak da çalışabilirler. Fakat öğrenci olarak yapılan işlerden kazanılacak para ile sadece günlük cep harçlıklarını çıkarabilmeli, öğrenci mutlaka okul ve konaklama ücretlerini kendisi karşılamalıdır. Öğrenci vizesindeki çalışma izni öğrencinin dersleri başlar başlamaz aktif olur ve bunun için de öğrencinin mutlaka Göçmenlik Ofisi’ne başvuru yapması gerekmektedir. Okulun ya da üniversitenin Uluslararası Ofisi ihtiyaç duyulan bilgileri öğrenciye sağlayacaktır. Genellikle öğrenciler  lokanta, restoran, cafe, turizm ya da perakende sektörlerinde iş bulurlar. Ayrıca part-time bilgisayar işi bulabilir, özel ders verebilir ya da aksamları telefon pazarlama, Pazar araştırması işleri yapılabilir. Öğrenciler tatil zamanlarında, özellikle de kırsal kesimde dönemsel işler bulabilirler; hayvan çiftliğinde çalışma veya ekin toplama gibi. Öğrencilerin yaptığı iş ve pozisyona bağlı olarak saatte 8-24 AUD kazanmaları mümkündür.

Avustralya Gayrimenkul Alım-Satım

Süreci Avustralya’da gayrimenkul satın alabilmek için öncelikle Yabancı Yatırım İnceleme Kurumu’nun (FIRB) onayından geçmek gereklidir. Bu onayı almak 2 ile 6 aylık bir süreyi bulabilir. Bu süre zarfında gayrimenkul arayışında bulunabilir ve satın almak üzere görüşmelere başlayabilirsiniz. Damga pulu vergisi için %1.25-6.75, tescil masrafları için %0.01-0.6, avukat masrafları için %1-2 oranında bir bedel ödenmesi alıcının sorumluluğundadır. Satın alma işleminden sonra vize ve oturma izni başvurusunda bulunabilirsiniz.