BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİNDE EĞİTİM, YAŞAM, EKONOMİ, İŞ HAYATI VE GAYRİMENKUL ALIM, SATIM, KİRALAMA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER


Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri kuzey yarımkürede toplamda 83.600 kilometre’ye yayılmış, 200 adaya sahip geniş bir ülkedir. Basra Körfezinin ortasında bulunan ülke, batısında Suudi Arabistan, güneyinde Umman ve Suudi Arabistan, doğusunda ise Umman Körfezine komşuluk yapmaktadır. Ülkenin coğrafi stratejik konumu Arap dünyası için hem güvenlik hemde istikrar açısından önemli bir tutmaktadır. Ülkenin yedi Emirliği şöyle sıralanmaktadır; Abu Dhabi, Dubai, Sharjah, Ajman, Umm Al Qaiwain, Ras Al Khaimah ve Fujairah. Ülkenin başkenti ve en büyük ikinci emirliği olan Abu Dabi, aynı zamanda ülkenin siyasi, endüstriyel ve kültürel merkezi konumundadır. Ülkenin resmi dili Arapçadır. Resmi dilin yanı sıra ülkede İngilizce, Hintçe, Farsça, Filipince, Rusça, vb. birçok dil konuşulmaktadır. Ülkenin resmi dini İslam’dır. Ama diğer din ve inançlara saygı duyularak, her dinden insanın dini gerekliliklerini yerine getirmelerine imkan tanınmaktadır. Ülkede ve özellikle Dubai şehrinde birçok kilisenin yanı sıra bir Hint tapınağı da bulunmaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri’nin iklimi, tropikal iklime yakın ve kuraktır. Yağışlar, seyrek ve düzensiz olmasına karşı genelde kış aylarında görülür. Sıcaklık yıl boyunca 10 dereceden 48 dereceye kadar değişiklik gösterebilir. Genellikle Ocak ayında en fazla 24 derece olurken Haziran ayında ise 41 dereceyi bulabilmektedir. Ülkenin yüzölçümü 83,600 km²'dir. Kıyılarında devam eden Akdar Sıradağlarının arka kısımları çöllerle ve kumlu alanlarla kaplıdır. Sulak ve yeşil alanları çok azdır. Ancak Bureymi ve El-Jiva vahalarında kısmen de olsa yeşillik alanlara rastlanır. Bölgede derin kuyular açılarak su ihtiyacı karşılanır. Çıkarılan su arıtılmak suretiyle kullanılır. 

Yaşam

Ülkenin nüfusu 9,3 milyondur. Nüfusun çoğunluğunu Araplar teşkil eder. Petrolün bol olmasıyla, özellikle Arap ülkelerinden göç, çok olmuştur. Müslüman ülkelerden işçiler gelerek burada çalışırlar. Yabancılardan Hindliler, İranlılar, Pakistanlılar bulunur. Dış ülkelerden gelenler genellikle ticaretle uğraşır. En önemli limanları Dubai ve Abu Dabi'dir. Nüfus buralarda daha fazla kalabalıktır. Yönetim, şeyhler konseyinin elindedir. Devlet başkanı 1983'ten itibaren Dubai Emiri, Şeyh Zayed'dir. Şeyhlikler iç işlerinde müstakildir. En büyüğü Abu Dabi'dir. Bundan sonra Dubai Şeyhliği gelir. Ülkede diğer Afrika-Arap ülkelerinde olduğu gibi Arapça resmi dildir. Arapça ülkede eğitim dilidir ve hakim dil olma özelliği taşır. Ayrıca bir dönem İngiliz hakimiyetinde kaldığı için ülkede İngilizce konuşulur. Özellikle iş hayatında yaygın olarak İngilizce kullanılır. Ticaret dili Fransızca, Arapça ve Farsça'dır. Ülkedeki en yaygın din ise %96'lık oranıyla İslam'dır. Azınlık dinleri olarakta toplam %4'lük oranlarıyla Hıristiyanlık, Hinduizm ve diğer dinler takip ederler. Ev kiraları ve fiyatları seçtiğiniz yere göre değişiklik gösterir. International city bölgesinde kiralar uygundur. O bölgeye yaklaşık kiraları Discovery Gardens bölgesinde de bulabilme şansınız olabilir. Lüks yaşamı tercih ederseniz Dubai Marina, Jumeirah Beach Residence bölgeleri seçilebilir. Ev kirası dışında elektrik ve su ödemeniz ayda yaklaşık 600 AED (165 USD). Telefon, internet ve tv paketi ayda 300 AED (85 USD). Orta duzeyde bir kazanciniz varsa yaşam oldukça rahattır. Evinizde 24 saat bir yardımcı bulundurabilir, benzini 8 kat ucuza alır, arabanızı 2 kat ucuza alır, 5 yıldızlı otellerde hemen hemen dışarıda yediğiniz fiyata yemek yiyebilirsiniz. Eğer şirketiniz evinizi karşılıyorsa gerçekten rahat bir yaşamınız olabilir. Dubai deki en pahalı gider ev kiralarıdır. Eskiye oranla kiralar  %30-%40 arası düşmüş olmasına rağmen yeniden yükseliş trendine girmiştir. Dubai’nin en büyük gerçeklerinden biri, arabasız yaşamın çok zor olması. Ama bunun yanında araç fiyatlarının uygun olması ve kredilerde on ödeme olmaması araba sahibi olmayı kolaylaştırıyor. Bankalar 5 yıllık araç kredisi veriyor. 

Ekonomi

BAE'nin GSMH'si 130.8 milyar dolar (55. sırada), kişi başına düşen milli gelir ise 27,957 dolar (23. sırada)'dır. Emirliklerin en büyük gelirini petrol teşkil eder. Petrol üretimi hızla ilerlemektedir. Abu-Dabi ve Dubai'de zengin petrol yatakları mevcuttur. Çıkarılan petrolün çoğunluğu ihraç edilir. Yüksek gelir ve büyük bir dış ticaret fazlasına sahiptir. Dışa açık bir ekonomi anlayışına sahiptir. Zenginliğinin kaynağı gelirlerin %40'ını oluşturan petrol ve doğalgazdır. Ülke petrol dışında doğalgaz rezevrleri açısından da zengindir. Bölgedeki diğer ülkelerin de önemli ölçüde mal ve hizmet tedarik ettikleri bir ticaret yapısına sahiptir. Petrolle başlayan kalkınma, ticaret, finans ve turizm sektörleriyle daha da üst seviyelere çıkmıştır. Bunların dışında, ülkede gıda, tekstil, mobilya, çimento, alüminyum, seramik, demir-çelik ve cam sektörleri geliştirilmeye çalışılmaktadır. Petrolün sağlamış olduğu çok büyük gelirle ülkenin her yeri imar edilmektedir. Petrol mamüllerini işleyen büyük rafinelerle, kireç, çimento fabrikalarına modern tesis ve binalara ülkenin her yerinde rastlanır. Binaların içi hava şartlarına göre Air Condition'larla donatılmış, büyük hastaneler, okullar, dinlenme tesisleri inşa edilmiştir. Hiç kimseden vergi alınmaz. Nüfus başına milli gelir 18.430 doları bulur. Dışardan en modern sanayi ve kimya mamüllerini satın alır. Dünyada kişi başına düşen milli gelirin en yüksek olduğu ülkedir. Vahalarda yaşayanlar tarımla uğraşır. Topraklarının ancak % 2'si ekilebilir niteliktedir. Tarım ürünleri arasında arpa, buğday ve darı yer alır. Halkın bir kısmı ticaretle uğraşır. Balıkçılık, av ve inci arama işi gün geçtikçe ilerlemektedir. Türkiye ile ticaret 1985 yılından sonra gelişmeye başladı. Türk firmaları BAE'de geniş çaplı ihaleler almaya başlamışlardır.

Eğitim

Birleşik Arap Emirlikleri eğitim alanında öğrencilerine ilkokuldan koleje ve üniversiteye kadar birçok seçenek sunmaktadır. Ayrıca ülkede birçok sadece profesyonelleştikleri alanlarda kaliteli eğitim veren özel eğitim enstitüleri bulunmaktadır. Az sayıda bulunan devlet üniversiteleri ve kolejleri sadece ülke vatandaşlarına açıktır. Ama ülkede bulunan birçok özel okul başvuru koşullarını yerine getiren her adaya açıktır. Her öğrenci kendi istediği bir bölümü seçerek başvuruda bulunabilir. Programlar akademikten teknik alanlara, ve çeşitli alanlardaki profesyonel bölümlere kadar bir çok seçenek sunmakta ve öğrencilerini her alanda araştırma ve uygulama disiplinleriyle kariyerlerine hazırlamaktadır. İlk, orta ve lise eğitimlerine kayıt olabilmek için oturma izni istenmektedir. Ama bütün kolej ve üniversiteler ve bir kısım enstitüler öğrenci vizesini vermektedir. Her enstitünin kendi kabul şartları vardır ve bazı enstitüler vize başvurusunda bulunulmadan önce öğrenim ücretini talep edebilir. Vizeler genellikle 10 ile 30 gün arasında çıkmaktadır. Vize ücreti genellikle 3 senelik için 1,500 Dirhem’dir. Bazı enstitüler ise vize ücretini başvuru ücreti içinde kabul etmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri Alım-Satım Süreci

Yabancılar Birleşik Arap Emirlikleri’nde belirlenmiş bölgelerde gayrimenkul sahibi olabilirler. Tapu belgesi için istenilen bedel 71 Dolar ve tapu tescili için %2’lik bir bedel tahsil edilmektedir. Yabancıların satın alabilecekleri gayrimenkuller genellikle inşaat firmalarının projelerinin olduğu bölgelerdedir. Bu inşaat firmalarından -15 arasında kaparo yatırarak konutunuzu ayırmanız, belirlenen ödemelere başlamanız, projenin tamamlanmasıyla kalan bedelin tamamını ödeyerek gayrimenkul sahibi olmanız mümkündür. Gayrimenkul sahibi olmanız size 3 yıl süreyle oturma izni almanıza hak tanıyacaktır.