Çek Cumhuriyet'inde Gayrimenkul Alım Satım Prosedürleri ve Orta Avrupa Ülkesi Olan Çek Cumhuriyet'inde Yaşam, Eğitim Hakkında Bilmek İstedikleriniz.


Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti ya da Çekya, Orta Avrupa'da bir ülkedir. Kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya ile komşudur. Tarihi Prag kenti, ülkenin başkenti ve en büyük kenti olmasının yanı sıra, çok ilgi çeken bir turizm merkezidir. Ülke, Bohemya ve Moravya bölgelerinden oluşur ve daha büyük Silezya bölgesinin bir parçasıdır. Çek Cumhuriyeti 1 Mayıs 2004'te Avrupa Birliği'nin üyesi olmuştur. Ülkenin dünya çapında tanınan ürünleri kristal, cam işlemeleri ve granattaşıdır. Bunun yanında, bira gerek üretim gerekse kültür olarak ülkenin en önemli sembollerindendir. Türkiye dahil olmak üzere pek çok ülkede yerel bira üreticileri isim haklarını başta Bohemya bölgesine bağlı Pilsen şehri olmak üzere bu ülkeden almıştır. Çek Cumhuriyeti 51°'nin kuzeyinde bulunan küçük bir bölge dışında 48° ila 51° K enlemlerinde ve 12° ila 19° D boylamlarında yer almaktadır. Ülkedeki yeryüzü şekilleri bölgesine göre değişmektedir. Batıdaki Bohemya'da genelde yüksek olmayan dağlar tarafından çevrelenen nehir havzaları, tepeler ve platolar bulunur. Ülkenin doğusundaki Moravya ise dağlıktır.

 

Yaşam

Nüfûsu 10.400.000 civârındadır. Resmî dili çekçedir. Hıristiyan olan halkın % 70’i Katolik, % 15’i Protestan ve diğerleri de muhtelif mezheplere bağlıdır. 6-15 yaş arasında öğretimin mecbûri ve parasız olduğu ülkede okuma-yazma bilenlerin oranı % 99’dur. Nüfûsun % 68’i şehirlerde, kalanı ise köylerde oturur. Çalışan nüfûsun ekseriyeti işçidir. Kalanı ise tarım ve diğer işlerle uğraşır, Bohemya halkı müziğe olan düşkünlükleriyle meşhurdur. Beden eğitimi halk arasında yaygındır. Çek Cumhuriyeti’nin millî sporu buz hokeyidir.

Çek Cumhuriyeti genel anlamda güvenli olmasına karşın dikkat edilmesi gereken bir kaç önemli nokta bulunmaktadır. Bazı taksiciler ve satıcılar turistlere karşı dolandırıcılık yapabilir. Özellikle taksilere binmeden önce mutlaka çevrenizdeki birinden mesafeyi öğrenin. Ülkede uyuşturucu maddeler belirlenmiş sınırlarda yasaldır. 15 gr marijuana ve 4 exctasy hapı bulundurma hakkına sahipsiniz. Ancak yasa çok yeni olduğundan yine de bu konuda sıkıntı yaşamak mümkündür. Turistik yerler ve toplu taşıma araçları gibi kalabalık alanlarda eşyalarınıza çok dikkat edin. Çünkü yankesicilik olayları oldukça fazladır. Araba kullanmak tehlikeli olabilir. Çünkü yolların eski olması, trafik işaretlerinin az olması ve yolların güvensizliği yüzünden pek çok kaza yaşanır. Aspirin gibi kullanımı yaygın ilaçlar yalnızca eczanelerde satılır. Bir çok eczane hafta içi sabah 8 ve akşam 7 arası açıktır. Ancak 24 saat açık eczaneler de bulabilmek mümkündür. Çek Cumhuriyeti dünya üzerinde en çok ateistin yaşadığı ülkelerden biri olduğundan dolayı din konusunda konuşulması kimi zaman karşınızdaki insanda yargılama hissi uyandırabilir. Bu nedenle oldukça dikkatli olmak gerekir. Alman, Macar ve Polonya mutfağının etkisi altında kalan Çek mutfağında et yemekleri ağarlıktadır. Pilavla servis edilen et yemekleri, mantı benzeri dumpling, rosto, gulaş Çeklerin önemli lezzetleridir. Elbette yemekle Çek birası tavsiye edilir. Kozel, Budvar, Radegast lezzetli çek biralarıdır. Bunun dışında pek çok uluslararası lezzeti sunan restoranı da bulmanız mümkün.

Ekonomi

Yüksek ölçüde sanayiye dayalı bir ekonomiye sahip bir ülkedir. Tarım ürünleri daha çok ülke içi tüketimde kullanılır. Pek çok gıda ürünü de ithal edilir. Hayvancılık alanı da kümes hayvanları üzerinde yoğunlaşmıştır. Büyükbaş hayvancılık da oldukça iyi durumdadır. Küçükbaş hayvanlar ise az sayıdadır. Endüstri alanında ormanlardan elde edilen ürünler oldukça önemlidir. Ülke ihtiyacını karşıladığı gibi bir kısmı da ihraç edilir. Maden ürünleri az olduğundan önemli oranda maden ithal eder. Demir madeninin önemli bir kısmı ithal edilir. Ancak buna rağmen dünyadaki en önemli çelik üreticilerinden biridir. Ülkenin en önemli ihracat malları çelik, tekstil ürünleri, iplik, kumaş, elektrikli makine ve ekipmanlar, mobilyadır. En büyük ihracat ortağı yüzde 35 ile Almanya'dır.

Eğitim

Dünyanın en eski üniversitelerinden biri olan Charles Üniversitesine sahip olan Çek Cumhuriyeti, özellikle Tıp, Eczacılık ve Diş Hekimliği okumak isteyen öğrencilerin bütçelerini zorlamadan hayallerini gerçekleştirebilecekleri bir ülkedir. Avrupa Birliği üyesi olan bu ülkede alınan diplomalar Türkiye ve Avrupa’da geçerlidir. Devlet üniversitelerinde eğitim ücretsizdir.

Çek üniversiteleri için merkezi bir yerleştirme sınavı yoktur; fakat üniversiteye kayıt olmak için her üniversitenin kendi yaptığı sınavda başarılı olmak gereklidir. Bu nedenle bir yıl boyunca hazırlık kursu görülür. Bu kurs aynı zamanda Matematik, Fizik, Sosyal Bilimler gibi sınav için hazırlık derslerini de içerir. Çek Cumhuriyeti bir Avrupa birliği ülkesi olduğundan, bu ülkeden alınan üniversite diplomaları YÖK tarafından tanınmakta ve denklik verilmektedir.

 

Çek Cumhuriyeti Gayrimenkul Satın-Alma Süreci

Gayrimenkul sahibi olmak için sadece yurtdışı pasaportunuz ve ikamet belgenizle başvurunuzu yapabilirsiniz. Satın alabileceğiniz konut sayısında herhangi bir kısıtlama yoktur. Yalnızca ticari gayrimenkul satın almak isterseniz eğer şirket kurmanız gerekmektedir. Satın alma işlemi 3 haftayı bulmaktadır. Avukat masrafları için %1, tapu kayıt masrafları için %0.01-%0.02, emlak acentesi servis ücreti için %2.5-5 arası bir ücret tahsil edilir. Gayrimenkul sahibi olmak için toplamda %3.5-6 arasında bir bedeli gözden çıkarmanız gerekmektedir. Gayrimenkul sahibi olduğunuzda geçici oturma izni başvurusunda bulunabilirsiniz.