Güney Avrupa'da Yer Alan İtalya'da Gayrimenkul Alım-Satım Prosedürleri, Yaşam, Eğitim ve Emlak Sektörüyle İlgili Bilmek İstedikleriniz:


İtalya

İtalya ya da resmî olarak İtalyan Cumhuriyeti, Güney Avrupa'da, büyük ölçüde İtalya Yarımadası üzerinde yer alan bir ülke. Akdeniz'in en büyük iki adası Sicilya ve Sardunya da İtalyan topraklarıdır. Kuzeyde Alpler bölgesinde Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya'yla kara sınırı vardır. Bağımsız iki Avrupa ülkesi olan Vatikan ve San Marino da İtalya'nın yarımadadaki toprakları içine sıkışmış enklav (bir başka ülkeyle tümüyle kuşatılmış) ülkelerdir. Campione d'Italia bölgesiyse İtalya'nın İsviçre içinde kalan bir eksklavıdır (ana topraklardan ayrı mülkiyet). Başkenti Roma, yüzölçümü 301,336 km², nüfusu 59,832,375, resmi dili İtalyanca, dini Hıristiyanlık ve para birimi Euro'dur. Güneybatısındaki Sicilya ve batısındaki Sardinya Adaları ülke topraklarına dahildir. Kuzeybatısında Fransa, kuzeyinde İsviçre ve Avusturya, kuzey doğusunda Slovenya vardır. Alp Dağları kuzeyde tabii bir sınır teşkil eder. San Marino ve Vatikan şehir-devletleri de bütünüyle İtalyan topraklarıyla çevrilidir. Güney Avrupa’da yer alan, kuzey batısında Fransa, kuzeyinde İsviçre ve Avusturya, kuzeydoğusunda Yugoslavya, doğusunda Adriya Denizi, batısında Tirejen Denizi ile çevrili olan İtalya, çizme biçiminde bir yarımadadır. Akdeniz’deki Sardinya, Sicilya, Elba ve birçok küçük ada da İtalya’ya bağlıdır. Kuzey İtalya, kuzeyde Alp Sıradağlarına bağlanan Po Vadisinin büyük alüvyon ovasından meydana gelir. En önemli ırmak Po’dur. 673 km uzunluğunda olan bu nehir Alplerden doğar. Diğer ırmakları Tiber ve Arno’dur. Ülkede güzellikleri ile ünlü göller vardır. Bunlardan Maggiore, Cono ve Garda en önemlilerindendir. İtalya’da Akdeniz iklimi hüküm sürer. Sahra havasının yerleştiği mevsim olan yaz, kurak ve güneşlidir. Atlas Okyanusu havasının yerleştiği mevsim olan kış ise ılık, yağışlı ve düzensizdir. Kuzey İtalya, denizin yumuşatıcı etkisinden hiç yararlanamaz. Buradaki iklim kara iklimidir. Po Ovası kışın soğuk ve sislidir, yazın ise, boğucu nemli sıcaklar olur. Kuzey bölgesine doğru yağmurların sürekliliği artar. İlkbaharda daha çok yağış olur. Güneye doğru iklim daha da sıcaklaşır, kış ayları güneyde en yağışlı aylardır. Burada kışlar ılımandır yazlar sıcaktır. 

Yaşam

İtalya’nın nüfûsu 59,832,375’dir. İtalya’da nüfus artışı bir mesele haline gelmiştir. Çünkü doğum oranı çok yüksektir. İtalya’dan dış ülkelere büyük bir göç vardır. Yarım asırda 7 milyon kişi dış ülkelere göç etmiştir. İtalya on bir bölgeden meydana gelmiştir. Bu bölgelerin hepsi, hatta şehirlerde ayrı ayrı lehçeler kullanılmaktadır. Bu bölgelerden birinde yaşayan öteki bölgelerdekilerle hiç anlaşamazlar. Dilbilimcilerine göre İtalya’da 50 lehçe bulunmaktadır. Resmi olarak Floransa lehçesi kullanılmaktadır. Okullarda da bu dil öğretilir ve kullanılır. İtalya'nın güneyi, kuzeyine göre çok daha ucuzdur. Güney taraftaki insanlar daha güler yüzlü ve sevecendir. Kuzey kısmı ise ekonomik olarak daha fazla gelişmiştir. İtalya' da sokaklar defile alanı gibidir. Kadınlar ve erkekler sokaklarda şıklık yarışındadırlar. Kısa bir zaman öncesine kadar herbirinin kendi tarih ve farklı gelişimi olan ve Torino, Milano, Venedik, Floransa, Napoli, Palermo, Genova ve Roma gibi önemli şehirleri kendilerinin başkenti olan dükalıklar, prenslikler ve krallıklar'dan oluşan birçok devlete bölünmüş durumda olduğundan, İtalya'da neredeyse tarihi kalıntı veya sanat harikası bulunmayan bir kasaba yoktur. İtalya'da en önemli şeylerden biri büyük aileler olarak yemek yemek, diğeri ise futboldur.

Dünyanın en zengin mutfaklarından biri olan İtalyan mutfağı, bölgelere göre büyük farklılıklar göstermektedir. Ülkenin coğrafi konumu ve uygun iklim koşulları, üzümden zeytine, buğdaydan her çeşit sebzenin üretilmesine olanak sağlamaktadır. 3 tarafı deniz olan ülkede lezzetli deniz ürünlerinin yanı sıra, tavşan eti gibi av etleri de mutfaklarında büyük öneme sahiptir. Dana eti ve kümes hayvanları etleri de yaygın olarak tüketilmektedir. İtalya, dünyaca ünlü birçok markaya sahip en önemli ülkelerden biridir. Hıristiyanlık merkezi olan Vatikan, İtalya'nın Roma şehrindedir. İtalya mutfağı, tarihi dokusu, denizi ve sayısız turizm olanakları ile şaşırtıcı güzellikte bir ülkedir.

Ekonomi

Uluslararası Para Fonu'nun verilerine göre İtalya, 2008 yılında dünyanın en büyük yedinci, Avrupa'nın ve Avrupa Birliği'nin ise dördüncü ekonomisidir. Ülkenin kuzeyinde gelişmiş bir sanayi ile köklü ve zengin özel şirketler öne çıkarken, ülkenin güney kesimleri devlet destekli tarım ve ufak çaplı sanayi alanları ile ayakta durmaktadır.

Geride bırakılan son 10 yıl içinde ülke ekonomisinin yıllık ortalama büyümesi %1.23 olmuştur. Bu sayı Avrupa Birliği ortalaması için %2.28'dir. Son yıllarda yaşadığı ekonomik durgunluk, siyasi çalkantılar ve reform programlarını uygulamadaki aksaklıklar nedeniyle basın tarafından Avrupa'nın hasta adamı biçiminde anılmaktadır. Ancak yapılan son istatistiksel araştırmalar ışığında İtalyanların satın alım gücünün Avrupa Birliği ortalaması değerlerine yakın olduğu gözlenmektedir. İtalya'da genel olarak ülkenin coğrafi yapısından kaynaklanan nedenlerden ileri gelen yapısal sorunlar vardır. Hammadde eksikliği ve enerji kaynaklarının azlığı da öne çıkan baika sorunlardır. Ülkenin coğrafi yapısı genel olarak dağlıktır. Bu nedenle yoğun tarım yapılabilecek topraklar oldukça kısıtlıdır. Enerji sektöründe büyük ölçüde dışa bağımlılık söz konusudur. 2006 yılı verilerine göre ülkede tüketilen toplam enerji miktarının %86'sı dış kaynaklardan sağlanmıştır.

İtalya ekonomisinin büyüklüğündeki diğer ülkelerde karşılaştırıldığında İtalya'da oldukça az sayıda dünya çapında çokuluslu şirket vardır. Buna karşın İtalya'daki küçük ve orta ölçekteki şirket sayısı oldukça fazladır. Bu durum İtalya'da üretim sektöründe tek bir ürünün öne çıkmasına neden olmuştur. İtalya'nın dışsatımını yaparak ekonomisini canlı tuttuğu lüks tüketim malları son dönemlerde Çin gibi yükselmekte olan ve işgücünün ucuz olduğu ülkelerle rekabet içine girmektedir. İtalya'nın dışarıya sattığı ürünler içinde en önde gelenler motorlu araçlar (Fiat Group, Aprilia, Ducati, Piaggio); kimyasal ve petrokimyasal ürünler (Eni); enerji ve elektrik mühendisliği sistemleri (Enel, Edison); elektrikli ev gereçleri (Candy, Indesit); uzay ve savunma teknolojileri (Alenia, Agusta, Finmeccanica); ateşli silahlar (Baretta); moda ve tekstil ürünleri (Armani, Valentino, Versace, Dolce & Gabbana, Robert Cavalli, Benetton, Prada, Luxottica); gıda ürünleri (Ferrero, Barilla, Martini & Rossi, Campari, Parmalat) ve lüks arabalar ((Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani, Alfa Romeo, ile yatlardır (Ferretti, Azimut). İtalya'da turizm ise ülkede en hızlı gelişen ve en çok kâr getiren sektörlerdendir. Her yıl 43.7 milyon turist ülkeyi ziyaret etmekte ve ülkeye 4.7 milyar dolar bırakmaktadır. İtalya dünya sıralamasında en çok ziyaret edilen beşinci ülke, turizmden en çok kazanan dördüncü ülkedir.

Eğitim

İtalya’da 6 ile 14 yaş arasında temel eğitim mecburi ve ücretsizdir. Bu eğitimden sonraki lise ise beş yıldır. Ülkede 288’e yakın üniversite bulunmaktadır. Yüksek öğretim paralıdır. İlk ve orta öğretim 8 yıl olup 5+3 şeklindedir. 5 yıllık dönemde klasik, fen, sanat, teknik, mesleki ve öğretmen eğitimi şeklinde okul seçenekleri sunulmaktadır. Klasik Orta Öğretim 5 yıllık bir süreyi kapsamakta olup bu süre zarfında sosyal bilimler ve ikinci öğretim olarak fen bilimleri dersleri verilmektedir. Bizdeki Fen Liseleri’ne benzeyen Liceo Scientificon ise 5 yıllık bir süreyi kapsamakta olup eğitim müfredatı bu eğitim sonrasında daha çok üniversite eğitimi alacak öğrenciler için düzenlenmiştir. Instituti Tecnici tarafından verilen teknik eğitim yine ilköğretimin son 5 yılında verilmektedir. İlk Öğrerimde mesleki eğitimler ise şu okullarda verilmektedir: Instituto Professionale, Liceo Artistico, Instituto di Arte ve Liceo Linguistico. Bu okul türlerin hepsi eğitimin sonunda Diploma di MaturitA’nın değişik şekillerini vermektedirler. İtalya’da yüksek öğretim üniversiteler, teknik üniversiteler, enstitüler ve daha çok sanat alanlarında eğitim veren mesleki eğitim kurumları tarafından verilmektedir. Yüksek öğretim kurumlarının büyük bir kısmı devlet kurumları olup sınırlı sayıdaki özel eğitim kurumları MURST’dan eğitim izni alarak faaliyette bulunabilmektedirler. İtalya’da üniversiteler doğrudan MURST’a bağlıdır ve bu bakanlık üniversitelerdeki eğitiminden sorumludur. Üniversite müfredatı CUN (Ulusal Üniversite Konseyi) ve CNSU (Ulusal Üniversite Öğrencileri Birliği) ve CRUI (Italyan Üniversite Rektörleri Konferansı)’larının önerileri ile oluşturulur.

 

İtalya Alım-Satım Süreci

Gayrimenkul alımında yabancılar İtalyan vatandaşlarıyla aynı haklara sahiptirler. Gayrimenkul almak isteyen bir yabancı yasal olarak İtalya’da bulunmalı ve vergi numarası sahibi olmalıdır. Bir gayrimenkul sahibi olmak için öncelikle (compromesso) ön satış sözleşmesi imzalanır. Bu sözleşmeyle birlikte %20-30 arasında bir depozito ödenir. Alıcı vazgeçmesi halinde depozitoyu geri alamaz ve satıcı vazgeçmesi halinde depozitonun iki katını geri ödemek zorundadır. Satış işlemi noter huzurunda gerçekleşir. Satışla ilgili bütün işlemler, vergi ödemeleri ve tercümeler noter tarafından yapılır. Alıcı vergiler ve noter masraflarını ödemekle yükümlüdür. 6 ile 8 hafta arasında bu işlemler tamamlanır. Emlak alım-satım vergileri yazlık konutlar için , konutlar için %3, noter masrafları için %2-3 ve emlak acentesi hizmet bedeli olarak %3-7 arasında bir bedel tahsil edilir.