Orta Avrupa Ülkesi Olan Polonya'da Gayrimenkul Alım-Satım Prosedürleri, Yaşam, Eğitim ve Emlak Sektörü Hakkında Bilmek İstedikleriniz:


Polonya

Polonya, resmî adıyla Polonya Cumhuriyeti , Orta Avrupa'da bulunan bir ülke. Komşuları, batıda Almanya, güneybatıda Çek Cumhuriyeti, güneyde Slovakya, kuzeydoğuda Rusya Federasyonu ve Litvanya, doğuda Belarus, güneydoğuda Ukrayna ve kuzeyde Baltık Denizi'dir. Ülke 312.679 km²'lik yüzölçümüyle Avrupa'nın dokuzuncu, dünyanın altmış dokuzuncu büyük ülkesidir. Yaklaşık 38 milyonluk nüfusuyla dünya sıralamasında en kalabalık 33. ülkedir. Polonya yaklaşık 312.667 km2 lik yüzölçüme sahiptir. Baltık kıyıları yaklaşık olarak 525 km uzunluğundadır. Polonya’da yaz ayları sıcak, kış ayları soğuk ve uzun sürer. Yaz mevsimi için Haziran ayı sıcaklık ortalaması 18°C ila 20°C arasındayken, kış mevsimi için Ocak ortalaması ise -5°C ila -2°C arasındadır. Kuzey ve doğuda kış ayları oldukça sert geçer. 

Yaşam

Polonya 2004 yılında Avrupa Birliği üyesi olduğundan beri yaşam standartları yükselirken, hala ucuz olan yaşam giderleri sayesinde cazip bir merkez olma özelliğini koruyor. Yaşam rahat ve güvenli, ayrıca Türklere olan sempati nedeniyle uyum sağlamanın kolay olduğu bir ülke Polonya. Polonya AB ülkesi olmasına rağmen yaşam giderleri oldukça ekonomiktir. Polonya’nın para birimi Złoty ’dir. Kısa şekliyle PLN, zł ’dir. Ortalama bir kur ile söylemek gerekirse 1 Türk Lirası 1.25 Złoty ’dir. Polonya oldukça güvenli bir ülkedir. Bu nedenle dünyanın birçok ülkesinden turiste ve öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Polonya konuklarına gösterdiği önemden dolayı şu an dünyanın en çok ziyaret edilen ilk 10 ülkesi arasındadır. Polonya’da da diğer Avrupa Birliği ülkeleri gibi toplu taşıma oldukça yaygındır. Tüm şehirlerde raylı sistem bulunmaktadır. Şehirlerarası ulaşımda genellikle tren tercih edilmektedir. Şehir içi ulaşımda ise metro, tramvay, otobüs gibi birçok seçenek sizi bekliyor. Bilet fiyatları 20 dakikalık, 40 dakikalık, günlük, haftalık aylık gibi birçok şekilde değişmektedir. Polonya’da taksiler Türkiye ’de ki gibi yüksek fiyatlar talep etmemektedirler. Taksimetre açılış tarifesi ortalama 6 PLN ’den başlamaktadır.

Ekonomi

1990'ların başından beri istikrarlı bir ekonomik liberalizasyon politikası izleyen Polonya, geçiş süreci ekonomileri arasında bir başarı örneği olarak öne çıkmaktadır. Buna rağmen, Polonya ekonomisinin gelişimi için başta işsizlik oranının düşürülmesi olmak üzere atılması gereken birçok adım bulunmaktadır. Devletin sahibi olduğu küçük ve orta ölçekli işletmelerin özelleştirilmesi, yeni firmaların kuruluşunu düzenleyen liberal bir yasanın kabul edilmesi özel sektörün gelişimini teşvik etmektedir. Tarım sektörü, işçi fazlası, verimsiz küçük tarlalar ve yatırım eksikliği nedeniyle gelişememektedir.Kömürçelikdemiryolları ve enerji gibi "hassas sektörlerin" yeniden yapılandırılması ve özelleştirilmesi süreci başlatılsa da, bu süreç yavaş işlemektedir.Sağlık,eğitim, emeklilik sistemi ve devlet yönetiminde yapılan reformlar devlet bütçesine beklenenden daha fazla yük getirmiştir. Polonya 2004 yılı Mayıs ayında Avrupa Birliği'ne (AB) üye olmuştur. 2004 yılında Polonya'nın Avrupa Birliği ülkelerine olan ihracatında yaşanan artış ülkenin büyümesine katkıda bulunmuştur.

 

 

Eğitim

Polonya’da altı yaşına gelen çocuklar öğrenim hayatlarına ilk adımı ilkokulla atar, altı yıl boyunca burada eğitim görür. Onüç yaşına gelindiğinde; Gymnasium denen ve bizdeki karşılığı ortaokul ve lisenin birleşiminin ilk kısmı gibi algılanan ve eğitim süreci sonunda bitirme sınavı yapılan okul gelir. Bu okulu takiben bir öğrencinin eğitimine devam etmek için yönelebileceği birkaç alternatifi olur. Bunlardan en yaygın tercih edilenleri üç yıllık Liceum veya dört yıllık Technikum okulu şeklinde olur. Her iki okul da bitirme sınavı uygular. Sınavda başarı gösterme üzerine Licencjat, devamında Magister ve son olarak Doktor uzmanlık ünvanlarını alarak ilerleme mümkündür. Polonya okullarında genellikle bir veya iki yabancı dil eğitimi verilir. Tercih edilme sırasına göre; İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Rusça, İtalyanca, Latince şeklinde. Polonya’da yaklaşık olarak 500 civarında devlet üniversiteleri, özel üniversiteler ve yüksek eğitim veren kurum vardır. Üniversiteler de kendi arasında normal üniversite, teknik üniversite, tıp üniversitesi, tarım üniversitesi, pedagoji üniversitesi , müzik üniversitesi, ekonomi üniversitesi, denizcilik üniversitesi, askeri üniversite gibi kategorilere ayrılır.

 

PolonyaGayrimenkul Satın-Alma Süreci

Polonya’da gayrimenkul sahibi olmak için öncelikle İçişleri Bakanlığı’ndan gayrimenkul sahibi olabilmek için izin almanız gerekmektedir. Noter masrafları için %2, tapu devir vergisi %2, gayrimenkul acentesi hizmet bedeli %3 ve %0.5-1.5 arasında diğer masraflar için harcama yapmayı planlamalıdır. Polonya’da gayrimenkul sahibi olmak oturma izini ve vatandaşlık kazanmayı sağlamaz.