Rusya’da İnşaat Hareketliliği!


24 Kasım 2015 tarihinde Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri’ne ait uçağın sınır ihlali sebebiyle Türkiye-Suriye sınırında düşürülmesi üzerine ekonomik ve siyasi ilişkilerde bozulma yaşanmıştı. 2016 yazında Rusya’dan gelen turist miktarında kayda değer bir düşüş gözlenmişti.

Ancak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başbakanı Vladimir Putin’in yaptığı görüşmelerle iki ülke arasındaki buzlar kırılmaya başladı.

Bununla kalmayan taraflar 9 Ağustos Salı günü St. Petersburg’da tekrar bir araya gelecekler. Bu görüşmeler ticaretle uğraşan tarafları da rahatlatacak gibi duruyor. Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün Rusya’yla özellikle inşaat alanında köklü bir geçmişleri olduğunu, ilişkilerin normalleştiği bu yeni dönemde iki ülke için de faydalı işler yapılabileceğini belirtti ve şunları ekledi: "Rusya, Türk yurt dışı müteahhitlik hizmetleri açısından olduğu kadar, inşaat malzemeleri talebi nedeniyle de ülkemiz ihracatı açısından önemli ve yeni pazarlarla tümüyle ikame edilmesi oldukça güç bir pazardır." Rusya ile işlerin her geçen yıl daha da hacim kazandığını belirten Yenigün, alınan yeni iş miktarlarının 2013'te 4,8 milyar dolar, 2014'te 3,9 milyar dolar ve 2015 yılında da 5,4 milyar dolar olduğunu kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu değerlendirme ile yıllık bazda bu büyüklükte bir kayıptan söz etmek mümkündür. İhalesi tamamlanmış olup imza aşamasında bulunan bazı projeler kriz sürecinde önce durdurulmuş, ardından da iptal edilmiştir. Yeni dönemde ilk etapta yaklaşık 2 milyar dolar tutarındaki söz konusu projenin yeniden başlaması, daha sonra da kademeli normalleşme sürecinde yıllık yeni proje tutarının kriz öncesi seviyelere dönmesi beklenmektedir."