Karayipler Ülkesi Olan Dominik Cumhuriyet'inde Gayrimenkul Alım Satım Prosedürleri, Yaşam, Eğitim ve Emlak Sektörü Hakkında Bilmek İstedikleriniz:


Dominik Cumhuriyeti

Dominik Cumhuriyeti, Karayiplerdeki Hispanyola adasında yer alan bir ülkedir. Hispanyola, Porto Riko'nun batısında, Küba ve Jamaika'nın doğusunda yer alır. Venezuela ile deniz sınırı vardır. Adanın batı kısmında Haiti bulunur. Dominik Cumhuriyeti ile Dominika karıştırılmamalıdır. Dominik Cumhuriyeti Avrupalıların Amerika kıtalarında ilk oluşturdukları yerleşimdir. Başkenti, Santo Domingo da Amerika'lardaki ilk sömürge başkentiydi. Bağımsızlığının büyük bir bölümünde ülkede siyasi buhran yaşanmış, halkı temsil etmeyen ve baskıcı pek çok hükümet tarafından idare edilmiştir. 1961'de diktatör Rafael Leonidas Trujillo Molina'nın ölümünden sonra Dominik Cumhuriyeti temsili demokrasiye geçmiştir. Dominik Cumhuriyeti’nin tropik bir iklimi vardır. Fakat mevsimsel sıcaklık değişimlerinden çok bölgesel sıcaklık farklılıkları görülmektedir. Ağustos ayı bunaltıcı şekilde sıcak olur. Ülkede iki yağmurlu mevsim vardır, Ekim’den Mayıs’a kadar kuzey kıyıları, Mayıs’tan Ekim’e kadar güney kıyıları yağmurlu olur. Bu yağmurlar, sadece serinletici etkilidir ve yarım gün sürer. Haziran-Eylül ayları kasırga mevsimidir. 

Yaşam

Dominik Cumhuriyeti’nin Temmuz 2009 tahmini nüfusu 9.650.054’tür ve ülke mevcut nüfusu ile dünya sıralamasında 86. sırada yer almaktadır. Dominik Cumhuriyeti’nde nüfusun yaşlara göre dağılımı 2009 senesi verilerine göre şu şekildedir: 0-154 yaş  : %31.4(erkek 1.543.141/kadın 1.488.016), 15-64 yaş  : %62.7(erkek 3.087.351/kadın2.960.319,) 65 yaş ve üzeri  : %5.9(erkek 264.476/kadın 306.751). Nüfus artış hızının %1.489 olduğu Dominik Cumhuriyeti’nde, nüfusun kentsel yaşam oranı %69’dur ve kentsel nüfus artış oranı ise 2005-2010 seneleri arasındaki zaman diliminde %2.6 olarak gerçekleşmiştir. Ortalama yaşam süresinin 73.7 gibi oldukça yüksek bir rakam verdiği Dominik Cumhuriyeti’nde bu oran erkekler için 71.88 ve kadınlar için 75.6 olarak gerçekleşmiştir.  Ülke vatandaşlarına Dominikalı denilmektedir. Dominik Cumhuriyeti’nde; melez (%73), beyaz (), siyah () etnik grupları yer almaktadır. Dini inanış açısından çok fazla çeşitlilik göstermeyen toplumda Roman Katolikler %95 ve diğer inanış sahipleri %5 oranında yer almaktadır. Dominik Cumhuriyeti’nde resmi dil İspanyolca’dır. Dominik Cumhuriyeti’nde eğitim harcamaları Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’nın %3.6’sını teşkil etmektedir.

Dominik mutfağı bol baharat, soğan, sarımsak kullanımı içermektedir. Orta Asya'dan göç alması sebebiyle Dominik Cumhuriyeti'ndeki yemekleri yerken tanıdık tatlar alabilirsiniz. Ülke mutfağında tüm karayip ülkeleri gibi pirinç ön plandadır ve mısır, bezelye gibi yiyeceklerle beraber pişirilir. Baharatları müthiştir. Hayvancılık gelişmiş olduğundan çeşitli et yemekleri de bolca bulunur. Karayip ülkesi olması sebebiyle bolca kabuklu deniz ürünü ve balık çeşidini de deneyebilirsiniz. Tropikal meyveler de yemek kültürünün önemli bir parçasıdır. Mangu denilen muz püresini her öğün yiyebilirsiniz. Ayrıca bu ülkenin romu ve tütünü de oldukça meşhurdur. Ülkede resmi para birimi Dominik Pesosu olmasına rağmen, Amerikan Doları neredeyse her yerde kabul görmektedir. Satıcıları pazarlığa açıktır, eğer iyi bir pazarlık yaparsanız istediğiniz malı yarı fiyatına dahi alabilirsiniz. Hırsızlık ve gasp gibi olaylar yok denecek kadar azdır. Taksilerde taksimetre olmadığı için de pazarlık yapmak gerekir.

Dominik Cumhuriyeti, Kristof Kolomb'un yeni dünyayı keşfinde ilk ayak bastığı yerdir. Avrupalıların Amerika kıtalarında ilk oluşturdukları yerleşim olan Dominik Cumhuriyeti, özellikle son senelerde Karayipler'in en lüks tatil mekanlarından biri haline gelmiştir. Masmavi denizi, palmiye ağaçlı, bembeyaz kumlu kumsallarıyla kartpostalları aratmaz. Ayrıca Haiti'de yaşanan büyük deprem sonrası oldukça fazla göç almıştır. Haitililer dışında bir çok Avrupa ve Asya ülkesinden de göç almaktadır. Ülkenin insanları oldukça hoşgörülü ve güleryüzlüdür. Etrafta gezerken size bir çok tropik meyve ikram edebilirler. Ayrıca ülkemizde yayınlanan Survivor Ünlüler Gönüllüler programı da bu ülkede çekilmektedir.

 

Ekonomi

Dominik Cumhuriyeti, diğer Karayip ülkelerinin çoğunun ekonomisinden daha iyi durumdadır. Özellikle aynı adayı paylaştığı Haiti'den oldukça iyidir. Ülkenin ekonomisinin en büyük kaynaklarından biri turizmdir. Ülkenin başlıca ihracat ürünleri; ferronikel, altın, şeker, rom, kahve ve tütündür. En büyük ihhalat ortağı yüzde 80 ile Amerika'dır. Başlıca ithalat ürünleri ise; gıda malzemeleri, petrol, kumaş ve ecza ürünleridir. En büyük ihracat ortağı yüzde 50 ile Amerika'dır.

Eğitim

Dominik Cumhuriyeti’nde ilköğretim eğitimi bütün vatandaşların hakkıdır ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenir. Okulöncesi eğitim, 2-4 yaş ve 4-6 yaş olmak üzere farklı yaş gruplarına hizmet vermektedir. Okulöncesi eğitim, son yıl hariç zorunlu değildir. Temel eğitim zorunludur ve 6-14 yaş gruplarına hizmet vermektedir. Ortaöğretim zorunlu olmamasına rağmen ücretsiz olarak sunmak devletin görevidir. Ortaöğretim 14-18 yaş gruplarına hitap etmekte ve dört yıl sürmektedir. İlk iki yılda üç farklı seçenek sunulmaktadır; genel ya da akademik, mesleki (endüstriyel, tarımsal ve hizmet) ve sanatsal. Yüksek öğretim sistemi enstitüler ve üniversitelerden oluşmaktadır. Enstitüler yüksek seviyede teknik kurslar sunmaktadır. Üniversiteler teknik kariyer, lisans ve yüksek lisans teklif etmektedir ve Yükseköğretim, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenmektedir.

 

Dominik Cumhuriyeti Gayrimenkul Alım-Satım Süreci

Tapu devir vergisi için %3, noter masrafları için %0.25-1, damga pulu vergisi için %1.3, alıcıdan toplam %4.5-5.5 arasında bir bedel tahsil edilir. Yabancılar Dominik Cumhuriyeti vatandaşlarıyla aynı haklara sahip olur. Gayrimenkul alımında ön satış sözleşmesi imzalanır ve kaparo alınır. Bu işlemler birkaç günden birkaç aya kadar sürebilir. 150,000 dolar altındaki gayrimenkuller için emlak vergisi ödenmez, 150,000 dolar üstündeyse %1 oranında emlak vergisi vardır. 5 yıla kadar oturma izni sahibi olunabilir.